Batı bizim acılarımıza sessiz kalmadı

3 Posted by - 05 July 2016 - O OLDU BU OLDU

mtezMerak ediyorum, “Ama onlar da bizim acılarımıza duyarsız kaldı” diyen taksici nerede şu anda? Havaalanında mahsur kalanları (Türkleri değil turistleri) kelle başı 100 dolara taşımak için tam gaz olay yerine koşmuş mudur?

Paris saldırıları sonrası vahşice katledilen sivillerin ardından kıs kıs gülerek, “İyi oldu gâvurlara diyen” değerli esnafımız okur mu bu yazıyı?

Ankara Katliamı’nda IŞİD bombasıyla hayatını kaybedenleri, kendi ülkesinin vatandaşının, kardeşinin cenazesini yuhalayanlarda zerre utanma duygusu oluşmuş mudur, biz yuhaladık, onlar taziye bildirdi diye?

“Vatandaş neden yuhalıyor onu da anlamak lazım” diye yazan IŞİD’le empati uzmanı yazarlarımızın utanma duygusu az da olsa harekete geçmiş midir? Sanmam.

Milletvekilimizin, “Eleştirenler umarım böyle bir patlamada can verirler” diyerek henüz olayın şokundaki vatandaşına beddua okuduğu sırada, Coldplay solisti Chris Martin sahneye Türk bayrağıyla çıkıyor, Türk halkıyla dayanışma sergiliyordu.

Rock dergisi NME, saldırının üzerinden bir saat geçmeden uluslararası çapta müzisyenlerin İstanbul’daki saldırıya dair taziye mesajlarını Twitter’dan derlediği bir haberle aktardı.
Patlama olduğu sırada İstanbul’da konser veren Nile Rodgers derhal Twitter hesabından bir mesaj yayınladı.

Ardından, dünyanın büyük şehirlerindeki anma ve dayanışma mesajları geldi. Yani yasımızı gene tutamadık. Biz karşılıklı küfürleşirken bizim yerimize Paris’te, Berlin’de, Londra’da tuttular.

Söyleyin, yarısı ağlarken diğer yarısı göbek atan topluma toplum denebilir mi?

Önceki gün Gündüz Vassaf Cumhuriyet gazetesindeki röportajında toplumdaki vurdumduymazlığın, yas tutamamanın bir bakıma fırtınadan önceki sessizlik olduğuna işaret ediyordu. Duyarsız gibi görünen toplumun aslında sabrının sonuna yaklaştığını söylüyor üstat.

“Bu, gelecek için bir özgürlük ifadesi. Düzenin ipliğinin pazara çıkması. Kanıksamak diye gördüğümüz, apolitik olarak değerlendirdiğimiz hal, aslında çöken düzenin oyununa katılınmadığının ifadesi” diye konuşmuş.

Bakalım haklı çıkacak mı?

Mehmet Tez – Milliyet

No comments

Leave a reply