Michael Jackson’ın evinden yapılan 911 görüşmesi yayınlandı

0 Posted by - 28 June 2009 - O OLDU BU OLDU


Guardian şu şekilde yayınladı:

This is an edited transcript of the 911 call that was made to Los Angeles emergency services from Michael Jackson’s home…

What is the emergency?

Yes sir, I need an ambulance as soon as possible. We have a gentleman here who needs help and he’s not breathing. We’re trying to pump him, but he’s not breathing.

How old is he?

He’s 50 years old, sir. He’s not breathing, sir. He’s not conscious.

Is he on the floor? Let’s get him on the floor. I’m going to help you with CPR [cardiopulmonary resuscitation] now. Did anyone see him?

We have a personal doctor here but he’s not responding to CPR or anything.

Oh, you have a doctor there? If you guys are doing CPR with a doctor, he has a higher authority than me. Was anybody there who witnessed what happened?

No, just the doctor, sir. The doctor has been the only one here.

OK. So did the doctor see what happened?

Doctor, did you see what happened, sir?

Muffled sounds. If you can just come please?

We’re on our way.

He’s pumping and pumping his chest, he’s not responding to anything, sir.

We’re on our way. We’re less than a mile away.

Thank you.

3 Comments

  • Anonymous 28 June 2009 - 20:29 Reply

    perez ilk gün yayınlamıstı ses kaydını. cpr a cevap vermiyo dediğinde bi oooooh yapıyo ki, anlamıs adam kaybettiklerini.

  • indis 29 June 2009 - 20:37 Reply

    geçtiğimiz hafta sonu milliyette michael jackson ile ilgili yazdığın yazıyı çok beğendim. özellikle aynı kulvarda başlayan madonna- michael jackson birlikteliğinin nasıl da farklı yerlerde bittiği konusu çok yerindeydi. duygularımıza tercüman oldun.

  • Doğu 30 June 2009 - 01:45 Reply

    her yönüyle gizemli bir olay jacko'nun ölümü. yas tuttuğumuz şu günlerde tartışılması abes olabilir ama insan düşünmeden edemiyor. doktor, hatta doktorlarla dolaşan, her türlü imkana, tahminen tam teşkilatlı bir ambülansa da sahip olan, sağlık durumu özellikle son günlerde alarm vermiş bi süper star can çekişirken 911'dan medet umululuyor… tuhaf değil mi? sanırım ileriki günlerde elvis presley, marilyn monroe örneklerinde olduğu gibi komplo teorilerine maruz kalacak jacko'nun ölümü…

  • Leave a reply