SAĞLAM MOBBİNG

2 Posted by - 09 February 2014 - KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

20140209-103640.jpg

New York Times yazarı Suzy Hansen’e göre, bir süredir her yerde görülen “Sağlam İrade” afişleri Erdoğan taraftarı olmayanlar için özel alanlarına müdahale ve klostrofobiyi ifade ediyor.

Mobbing, işyerinde psikolojik taciz anlamına geliyor. Psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek demek. Türk Dil Kurumu mobbing kavramının karşılığı olarak “Bezdiri” kelimesini belirlemiş. Hayatından bezdirmek demek. Bezdirmek, yıldırmak, illallah dedirtip pes ettirmek…
“Mevcut gücün ya da pozisyonun kötüye kullanılarak; sistematik olarak psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, aşağılama, tehdit vb. şekillerde tecelli eden duygusal
bir saldırıdır. Kişinin saygısız ve zararlı
bir davranışın hedefi olmasıyla başlayıp; işverenin ima ve alay ile karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeyi de içeren saldırgan bir ortam yaratarak onu işten çıkmaya zorlamasıdır. Yaş, cinsiyet, ırk ayrımı olmaksızın kişiyi iş yaşamından dışlamak amacı ile kasıtlı olarak yapılır.” Bu da Gazi Üniversitesi’nin akademik tanımı.
Mobbing’in aşamaları var. Bakın sırayla şöyle gelişiyor: 1) Çatışmanın ilk belirtileri, 2) Çatışmanın çözümlenmeyişi,
3) Mobbing’in başlaması (ruhsal ve
fiziksel sağlık etkilenir), 4) Mobbing’in şiddetlenmesi (performansın düşmesi),
5) Yoğun mobbing’in devamı (hastalık
işin önüne geçer), 6) Hastalık, istifa, uzaklaştırma…
Türkiye’de son bir yılda en çok
rastlanan mobbing türlerini ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerinden öğrenelim: 1) Kötü muamele (sözlü taciz),
2) Ayrımcılık (hakaret), 3) Görev yeri değişikliği, 4) Tutanak tutulması (yasal hakkın kullandırılmaması), 5) İftira…

Vatandaşlıktan istifa mı edelim?
Mobbing’e uğrayan en kötü pes ediyor, istifa ediyor, dava açıp hakkını arıyor.
Peki, o halde pazar pazar, çıtır ekmeğimizi yumurtamızın sarısına batırıp çayımızdan bir yudum aldıktan sonra soralım: Bir ülkenin vatandaşı, her gün itilip kakılıp hakarete uğrar, sistematik olarak dışlanır, marjinalleştirilir, ötekileştirilirse; ayyaş, alkolik, milli irade düşmanı, çapulcu, ananı al git, bunlar, onlar diye durmadan sistematik olarak azarlanırsa ne yapacak?
Nereye gidecek, vatandaşlıktan mı istifa edecek?
İşyerinde yapılan şeyin adı mobbing ise iktidar partisine oy vermediği veya desteklemediği, her lafı alkışlamadığı,
hoşa gitmeyen sorular sorduğu için her gün azar işiten, psikolojik tacize maruz kalan vatandaşa yapılan şeyin adı ne? Sistemli sağlam irade tatbiki mi?
Diyelim ki hayat boyu yüzde 35-40 oyla seçimleri kazanacak bir hükümet var. Kalan yüzde 60 kaderine razı olup bu şartlarda itile kakıla yaşamaya mahkum mudur sayı yetmediği için? Demokrasi bu mudur? Milli irade bu mudur?
Not 1: Yumurtaya banılmış çıtır ekmek havada kalmış olabilir. Kalmasın, atın ağzınıza. Herkese iyi pazarlar.
Not 2: İngilizce bilenlere NY Times dergisinde 5 Şubat’ta yayımlanan Suzy Hansen imzalı “Whose Turkey Is It?” başlıklı yazıyı okumalarını tavsiye ederim.

1 Comment

  • KABATAŞ’TA OLAN BİTEN BUYMUŞ! | hafifmuzik 14 February 2014 - 12:11 Reply

    […] Mobbing […]

  • Leave a reply