Müslüm Baba ne ilk ne son

1 Posted by - 13 July 2013 - O OLDU BU OLDU

“Posthumous Album” diye bir laf vardır İngilizce’de. Bir sanatçının ölümünden sonra yayımlanan albüm ya da albümleri için kullanılır. Firmalar bu kategoriyi pek sever

“Eflatun Müzik şirketiyle bir ay önce albüm sözleşmesi yaptık. Sözleşmede Müslüm Gürses’in düet şarkılarına yer verilecekti. Bunun için 50 Bin TL ücret aldım. Sonra Müslüm Gürses’in eski şarkılarını albümde olmasını istediler. Onu da kabul ettim. Ama Müslüm’ün eski şarkılarını başka sanatçılara söyletmeleri çok şaşırttı.”
Ah Muhterem Nur ah. Şaşırmak neden? Müzik dünyasında para kazanmak için yıllardır neredeyse her sanatçıya ve isme uygulanan en klişe formül devreye girmiş sadece, korkacak bir şey yok. Yeni bir şey de yok.
Bu formülün adı halkın kaba tabiriyle “etinden sütünden faydalanmak” ya da “iliğini kemiğini sömürmek” olarak özetlenebilir tabiri mazur görürseniz, siz ve okurlar…
İcat eden de ne sizin mahkemeye vereceğinizi söylediğiniz şirket, ne de benzerleri. Bunun adı ticarettir. Ve bu sektörün gerçeğidir.
Amy Winehouse öldükten dört ay sonra “Lioness: Hidden Treasures” albümü çıktı. Yarım kalan şarkılar, demolar ve muhtelif amaçlarla kaydedilmiş düetler vardı içinde. Avrupa standartlarına göre apar topar diyebiliriz. Evet büyük bir sanatçıyı anmak saygıdeğerdir, ama sektörde herkes bilir ki ölü starlar çok satar ve firmalar bunu değerlendirir. Kuralına uygun yapıldığında da doğrudur bu uygulama, kesinlikle eleştirmiyor, yargılamıyorum. Ama bazen iş tam ticarete dönüyor ya, işte o zaman fena.

Kurt Cobain öleli 20 yıl oldu. Ölümünün 20’nci yılında firması Geffen “Nevermind” albümünü 20’nci ölüm yıldönümü baskısı olarak tekrar piyasaya sürdü. Yanlış anlamayın albüm 1991 tarihli. 22 yıl olmuş. Ama Cobain 20 yıl önce öldüğünden bir yıldönümü denkleşmiş oldu işte. İçine bir iki de demo koydular. Billboard Hot 100 listesinde bir numara oldu albüm. Hot demek yeni demek, taze demek ya. 22 yıllık albüm, 20’nci ölüm yıldönümüyle birleşti “hot” oldu işte.

Forbes dergisinin her yıl “yılın en fazla kazanan ölü yıldızları” listesi yapılması boşuna değil. 2012’de birinci Elizabeth Taylor’dı 220 milyon dolarla. Elbette 2011’de ölmesi ona çok kazandırmıştı.
Michael Jackson 145 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı. Rahmetli sağlığında bu kadar kazanabilse belki o bir dizi konsere hayatı pahasına hazırlanmak zorunda kalmayacak, hala sağ olacaktı.
Elvis 55 milyon dolarla üçüncü sırada. Az gibi gelebilir ama değil. 1977’deki ölümünden bu yana kazancı azalmadı. Her an bir yıldönümü denk gelebilir ve bunun anlamını hepimiz biliyoruz: Yeni bir albüm ve para…
Bob Marley (17 milyon dolar), John Lennon (12 milyon dolar)… Liste bu şekilde devam ediyor.
Müslüm Baba’nın vefatının ardından “Veda” isimli bir albüm zaten yayımlandı. Şimdi bu ikinci albümde pek çok ismin Müslüm Baba şarkıları söylemesine çalışılıyor.
Aysel Gürel için hazırlanan albüm de yakın zamanda çıktı. O da bir ölü yıldız ve sanatçı olarak sanırım iyi başarı kazandı şu aralar.

Firmalar ticari başarı gösteren yeni isimler çıkaramadıkça, hep garanti sanatçılara ve onların kopyalarına “bunlar satıyor” diye yatırım yaptıkça, yeni tarzları destekleyecek kadar cesur olmadıkça (TRT bile firmalardan cesurdu Can Bonomo’yu Eurovision’da destekleyerek ve işe yaradı gördüğünüz gibi) biz daha çok Müslüm Baba albümü ya da “saygı” albümü görürüz. Sektörümüz sapasağlam ayakta olan Orhan Gencebay’a bile saygı albümü yapıyorsa gerisini siz düşünün.

Bazı ölü yıldızlar ve albümleri

*Michael Jackson 2009’da öldü. “Michael” isimli albüm 2010’da, “Bad”in 25’inci yıl baskısı “Bad 25” 2012’de yayımlandı.

*Amy Winehouse 2011’de öldü. “Lioness: Hidden Treasures” isimli albüm 2011’de yayımlandı. Nas’ın 2012 tarihli “Life is Good” albümünde “Cherry Wine” isimli bir düet yer aldı.

*Tupac Shakur 1996’da öldü. Ardından yayımlanan albümler şöyle: “The Don Killuminati: The 7 Day Theory” (1996), “R U Still Down?” (Remember Me) (1997), “Until the End of Time” (2001), “Better Dayz” (2002), “Loyal to the Game” (2004), “Pac’s Life” (2006), “Still I Rise” (with the Outlawz) (1999), “Greatest Hits” (1998) “and Tupac Resurrection” (2003). 1996’da öldü kendisi ama plakçısı 2003’te “Resurrection” diye diriltmiş. Hayli iyi satıyor Tupac.

*Notorious B.I G. 1997’de öldü. ABD’nin en büyük rap yldızlarından halen. “Life After Death” (1997’de çıktı, “ölümden sonra hayat” demek, hakikaten de öyle), “Born Again” (1999’da çıktı “yeniden doğmak” demek), “Duets: The Final Chapter” (2005), “Greatest Hits” (2007) “and the Notorious: Original Motion Picture Soundtrack” (2009).

*Jimi Hendrix 1970’te öldü. Albümleri şöyle: “The Cry of Love” (1971), “Rainbow Bridge” (1971), “War Heroes” (1972), “Loose Ends” (1974), “Crash Landing” (1975), “Midnight Lightning” (1975), “Nine to the Universe” (1980), “Radio One” (1988), “First Rays of the New Rising Sun” (1997), “South Saturn Delta” (1997) and “Valleys of Neptune” (2010). Jimi Hendrix sağken üç albüm yaptı. Ölümünden sonra 11.

*John Lennon 1980’de öldü. Ölümüğn ardından yayımlanan tek albümü 1984’teyayımlandı. Yoko Ono ile ölmeden kaydettiği “Milk and Honey”. Albüm Lennon’ın vurulmasından üç hafta önce yayımlanan “Double Fantasy” albümü sırasında kaydedilen ama albüme alınmayan şarkılardan yayımlanmamış kayıtları bir araya getiriyor.

No comments

Leave a reply