Müslüm Baba vs Ahmet Baba

2 Posted by - 21 November 2010 - O OLDU BU OLDU

müslüm vs ahmet
Müslüm Gürses’in yeni yayımlanan “Yalan Dünya” isimli albümünü dinledim. Üstüne Ahmet Kaya’nın “Ülkemde Son Turnem” adlı yeni DVD’sini izledim. İster istemez şu soruyu sordum: Kim daha “damar”?

* Müslüm “Baba”nın albümü fazla şatafatlı, gösterişli. Hem giyim kuşam hem müzik açısından. Neredeyse her kelimenin arkasından yaylılar, piyanolar, gitarlar, bas gitarlar, geri vokaller fışkırıyor. Gösterişli ama zevksiz döşenmiş bir ev gibi olmuş Müslüm Gürses’in albümü. Ve gösterişli düzenleme bence arabeskin doğasına aykırı. Bir elektro saz yeter icabında.
* Ahmet “Baba”nın DVD’si son turnesinden görüntüler ve performanslar içeriyor. Daha sade, bir saz bir tişört. İnsana her açıdan daha samimi geliyor.

* Müslüm Baba’nın son yıllarda tabi tutulduğu, Murathan Mungan ile başlayan “müzikal açıdan soylulaştırma / saygınlaştırma” operasyonu burada dorukta. Ama Müslüm Gürses Johnny Cash ya da Pavarotti değil. Ne onlar gibi olmasına gerek var, ne de buna ihtiyacı. Müslüm Gürses’i bir kere de Müslüm Gürses gibi dinleyip izlesek dişimi kıracağım. Albüm kapağına bakın ne demek istediğimi anlarsınız.
* Ahmet Baba 10 yıl öncesinden sesleniyor, her şey daha ilkel ama önemli olan beste. Kimse piyanoya, yaylıya bakmıyor ki. Şarkıya bakıyor, söze bakıyor. Şarkı iyiyse, laf iyiyse fazla numaraya gerek yok.
* Müslüm Baba’nın albümündeki en iyi “arabesk” şarkı “Belalım”. Ve bu bir arabesk şarkı değil. İlginçtir Müslüm Gürses’in son iki albümünde yer alan en iyi şarkıların hiçbiri arabeskçilerin değil; popçuların, rock’çıların ya da mesela Bülent Ortaçgil’in. Arabesk müzikte beste sıkıntısı mı var acaba?*Ahmet Baba’yı dinlerken insan cidden esaslı bir şey dinliyor hissine kapılıyor. Müslüm Baba’nınki bir tür “Bakın ben bunları da yapabiliyorum” çabası olmuş.
Dedim ya, gerek yok.
* Sonuç? Damar ödülüm Ahmet Baba’ya. Ve bu albümü dinledikten sonra şunu anladım. Müslüm Gürses kavuğu Kaan Tangöze ya da Hayko’ya devretmeli. Onlar artık Müslüm Baba’dan daha damar.

2 Comments

  • Bakliyat 23 November 2010 - 03:42 Reply

    Müslüm Gürses ile ilgili eleştirine katılmıyorum. Keza kendisi özellikle son 3 albümünde arabesk kafasından çıktığını bizlere tekrar tekrar göstermiştir. Ben de bir Müslüm severek ki son 3 albümde avantgarde jazz yaptığı konusunda hem fikir olan özellikle Avrupada hatırı sayılır bir dinleyici sayısına ulaşan üstad , artık çok çok farklı bir kulvarda mücadele vermektedir. Bu şekilde incelersen son albümüde baş tacı edersin diye düşünüyorum. Saygılar

    • Mehmet Tez 23 November 2010 - 11:59 Reply

      Avrupa’daki dinleyicisi onu avangard caz yaptığı için dinleyen Türk kökenli olmayan insanlar mı? Böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum.

    Leave a reply