MÜZİĞE NE KADAR PARA ÖDEYECEĞİZ? CEVAP BEYNİMİZDE

0 Posted by - 24 April 2013 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Müzik insan beyninde nasıl bir etki bırakıyor? Günlük hayatta aldığımız kararlarda müziğin etkisi var mı?

Artık , MR cihazıyla yapılan beyin taramasıyla hangi müziğin sizi nasıl etkilediği ve hangi şarkıya kaç para harcayacağınız tespit edilebiliyor. Bu sefer İsviçreli değil, Kanadalı bilim insanları, insan beynini incelemeye almışlar ve müziğe verdiği tepkileri ölçmüşler.

Montreal Mc Gill Üniversitesi Nöroloji Enstitüsünden Dr. Valorie Salimpoor, MR cihazına soktuğu deneklere 60’ar tane, daha önce hiç duymadıkları şarkı dinletti ve denekler hoşlandıkları şarkıları dinlerken beyinlerinden gelen sinyalleri kaydetti. İnsan beynindeki nucleus accumbens bölgesi adeta bir rating cihazı gibi beğenilen şarkılarda farklı sinyaller yayınlıyor ve bu sinyalleri yorumlayan bilim insanları deneğin hangi şarkıya para ödeyebileceği olasılığını hesaplıyor.

Doktor Salimpoor’a göre beyin zarının belli bir kısmı ve nucleus accumbens bölgesi doğumdan itibaren algılanan seslerle şekillenir ve hayatımız boyunca algılanan bütün müzik ve sesler de bu geçmiş zaman kayıtlarına göre değerlendirilir. Yani her insanın aynı şarkıya farklı tepkiler vermesi, herkesin hayatı boyunca beynine kaydettiği ses ve müzik geçmişiyle doğrudan ilgili.

Araştırmanın sonuçlarından biri de insan beyninin müzik dinlerken dopamin salgılayıp rahatladığı ve aynen yemek yerken ve seks yaparken hissettiği gibi güçlü hisler yaşamaya başladığı olmuş. Bu sonuçtan yola çıkan Dr.Salimpoor ve ekibine göre müzik, hayatta kalmak için bedenimizin ihtiyacı olan biyolojik bir gereklilik. Yani müziğin bedenimiz üzerinde sanal değil, gayet gerçek etkileri var.

(Konuyla ilgili olarak: http://www.cbc.ca/news/technology/story/2013/04/12/science-music-brain.html )

2 Comments

  • mehtap 24 April 2013 - 11:01 Reply

    böylesi mühim bir araştırmanın bile gelip parasal bir sonuca bağlanmasına ne desem az!

  • Burak C. Salay 24 April 2013 - 18:31 Reply

    Bu da ilginizi çekebilir. (http://youtu.be/-EA2eWZuYDs)

  • Leave a reply