Müzik endüstrisi video riplemenin peşine düşüyor

0 Posted by - 27 September 2016 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Müzik şirketleri ve meslek örgütleri bir araya geldiler ve Youtube videolarını indirilebilir dosyalar haline getiren “YouTube.mp3” adlı kuruluşu en sonunda dava ettiler.

Yaklaşık 20 yıl önceye kadar bir müzik ürününü satmanın birkaç yolu vardı; kaset, CD veya plak olarak basmak ve fiziki olarak satış noktalarına nakletmek. Ne zamanki internet üzerinden ses dosyaları paylaşılmaya başlandı, o andan itibaren mevcut telif yasaları da global anlamda işlevsiz hale geldi.

Her yıl internet üzerinden katlanarak büyüyen bu ticaretin müzik endüstrisinin gelir kaynakları arasında daha da vazgeçilmez hale gelmesi, hak sahibi örgütlerin kendi ülkelerindeki yasa yapıcılara baskı yapması ve telif haklarını düzenleyen yasaların daha güncel hale getirilmesiyle sonuçlandı.

video-ripping

Önceki gün ortak bir dava dosyasıyla birlikte California Federal Mahkemesi’ne başvuran UMG (Universal Music Group) Recordings, Capitol Records, Warner Bros. Records, Warner Music Latina, Sony Music Entertainment, Sony Music Entertainment US Latin, Arista Records, Atlantic Recording Corp., Elektra Entertainment Group, Kemosabe Records, LaFace Records, Nonesuch Records, WEA International ve Zomba Recording yanlarına Amerikan Kayıt Endüstrileri Birliği (RIAA), Uluslararası Fonografik Endüstrileri Federasyonu (IFPI) ve Britanya Fonografik Endüstrisi (BPI)’ni alarak güçlü bir blok oluşturmayı başardılar.

Mali zararların karşılanması amacıyla açılan davanın muhatabı ise Almanya menşeli şirket PMD Technologie UG.

Davacıların iddiasına göre “YouTube.mp3”, milyonlarca üyesi olan ve ayda 60 milyon işlem ile tüm dünyadaki ripleme vakalarının tek başına %40’ını gerçekleştiren bir site. IFPI’nin geçen ay açıkladığı bir araştırma sonucuna göre ise internet kullanan 16-24 yaş arasındaki kullanıcıların %49’u video ripleme işlemini yapıyor.

2000’li yılların başında korsan müzik indirmeye karşı önce kurumsal, daha sonra da bireysel olarak açılan davalar birçok kullanıcının canını yakmış ve yıllar içerisinde yapılan hukuki düzenlemeler insanları yasal yollardan müzik edinmeye itmişti.

Dün başlayan davanın kurumlar ve bireyler üzerindeki orta vadeli sonuçlarının, müzik ripleme eylemini de benzer bir sonuçla yüzleştirebileceği şimdilik yapılan yorumlar arasında.

No comments

Leave a reply