Müzİk sektöründen umudumu kesmemİn 4 nedenİ

0 Posted by - 13 January 2014 - KÖŞE YAZISI, O OLDU BU OLDU

Türkiye’de şahane müzikler, müzisyenler, şarkıcılar var ama bu sistemle ve bu yapılanmayla hepsinin önü kapalı

* Meslek kuruluşlarının bitmek tükenmek bilmeyen kavgaları: Yöneticilerinin kendi pozisyonları için mücadele verdiği kuruluşların müziğe bir katkısı yok. Kimsenin herhangi bir meseleyi çözmeye niyeti yok. Her şey yokuşa sürülüyor. İsmi “birlik” ama herkes birbiriyle davalı.

* Yapımcı firmaların kolaycılığı: Her çıkan sanatçı “şahane”, “mükemmel” diye gazlanıyor. Al bunu dinle deniyor millete. Sonuçlar ortada. Dinlese dinler millet. Kimsenin bir şey dinlediği yok. Varsa yoksa eskiler, en yenisi 20 yıllık isimler. Yıllardır bir-iki isim dışında yeni sanatçı çıkmıyor, yeni bir tür/ekol yükselmiyor, “klasik” olacak yeni eserler, isimler yok. 70’lerin klasik Türk pop ve rock müziğinin düzeyine gelmeyi bırakın, 90’ların pop dünyasındaki çeşitlilik ve kalite dahi yok bugün.
Ortalık tribute albümden geçilmiyor. Rahmetli Müslüm Gürses’in ardından aynı anda çıkacak tribute albümler didişmesi başladı hatta ikinci sezona bile girildi. Cepten ye ye nereye kadar. Birileri 40 yıllık Orhan Gencebay şarkılarını yorumlayacak, Aysel Gürel’in sözlerini yazdığı şarkılar okunacak, Serdar Ortaç, Ajda, Tarkan falan albüm yapacak da para kazanılacak.
Sanatçılar ne kadar gelir elde edebiliyor bu sistemden diye hiç sormayın bile. Toplam dört-beş firmanın keyfine bağlı her şey.

* Vizyonsuzluk: İster pop yıldızı ol, ister arabesk fantezi sanatçısı, ister indie rock grubu solisti ya da liseli shoegaze grubu, vizyon neredeyse hep aynı. Herkes yakınıyor. Popçusu korsan var diye yakınıyor, indie’ci “bağımsız müzik desteklenmiyor” diye. Bağımsız müzik dünyanın neresinde destekleniyor ki? Sen müziğini yaparsın, dinleyenin oluşur ve insanlar seni merak etmeye başlar, sonra herkes peşinden koşar. Suriyeli Omar Souleyman’ı kim destekledi de Resulayn’dan çıktı ve bütün dünyada festivallerde çaldı? Böyle bir derdi mi vardı? Müziğini yaptı, hepsi bu.
Dünyayı sarsan hangi bağımsız indie, rock grubu desteklenerek yaptı bunu? Nirvana mı? Pearl Jam mi? Jay-Z mi yardım almış, desteklenmiş zamanında? Veya Beyonce’nin albümünün korsanı yok mu ki mesela? Yakınmaktan müziği unutmuşuz.

* Her şeyi müzik platformlarına ve satışa endekslemek: Müzik dört-beş büyük firmanın albüm ve katalog satma çabası değildir. İnternetten müzik dinlemek demek de değildir. Ortada sanatçı kalmadıktan sonra şarkı satsan ne olur satmasan ne olur…
Allah’tan müzisyenler her şeye rağmen direniyor, az da olsa bazı firmalar fedakarlıklarla ayakta kalıyor, iyi söz yazan, iyi icra yapan müzisyenler, şarkıcılar da büyük özverilerle ayakta kalabiliyor hâlâ. Farkında değilsiniz belki ama onlar da olmasa halimiz duman.

No comments

Leave a reply