MÜZİK ZEVKİMİZİ NE BELİRLER?

-2 Posted by - 08 July 2014 - O OLDU BU OLDU, SEVDİĞİMİZ ŞEYLER, TEKNOLOJİ

Herhalde herkesin başından geçmiştir; Yanıp tutuştuğunuz bir şarkıyı arkadaşınıza dinletirsiniz ve yüzündeki tepkiyi görmek istersiniz. Fakat onun da sizin gibi coşmasını beklerken, “Bu ne be?” tepkisiyle karşılaşmak insanı fena bozar. Aslında bozulmaya hiç gerek yok. Bilim bu durumda hemen imdadımıza yetişiyor.

Müzik zevkimiz, doğduğumuz andan itibaren beynimizin kaydettikleri ile yakından ilgili. Küçükken geçirdiğiniz bir kaza, ilkokul mezuniyetinde dans ettiğiniz partneriniz veya boşanmış anne – babanız… Yaşadığınız her şey ruh halinizi belirliyor. Daha anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse, beynimiz bütün önemli anları tag’liyor ve benzer tag’lere sahip müzikleri de like’lıyor.

msc 3Nörolog Daniel Levitin’e göre küçük yaşlarda çevrenizde dinlenen müziğin üzerinizde büyük etkisi var. Ergenlik öncesi dönemde müzik zevki, ailenizin ve çevrenizin beğenileri ile sınırlı ama 12 yaş civarında durum değişmeye başlıyor. Artık sosyalleşmeye başlayan çocuk, arkadaşlarının beğenilerinden etkilenme ve onları taklit etme dönemine giriyor. 14 Yaşından itibaren ise birey, daha deneysel alanlara kayıyor ve beyin her şeyi sünger gibi emmeye başlıyor. Aileden gelen beğenilerin reddi ve yeni bir dünyanın keşfiyle birlikte müzik zevki de çeşitlenmeye başlıyor. 20’li yaşlar ise müzik tercihleri açısından bir dönüm noktası. Artık müzik zevkiniz temellerine oturmuş ve yeniliklere de kapanmaya başlamıştır. İşte tam da bu noktada Dr Levitin’in bir hatırlatması var. 20 Yaşından sonra da yeni müzikleri keşfetmek ve beğeni yelpazenizi genişletmek mümkün, ama nasıl? Çocukluk ve ergenlik döneminizde ne kadar farklı tarzlar dinlemişseniz, 20 yaşınızdan sonra da müzik zevkinizi genişlemesi o kadar mümkün. Eğer geçmişiniz sadece tek tip müzik ile doluysa, ömrünüzün sonuna kadar aynı tını ve ritimlerle yaşamanız çok büyük olasılık.

Peki tek tip müzik nedir? Bir grup bilim insanı oturmuşlar ve tek tip müzik, daha doğrusu popüler müzik nedir diye bir araştırma yapmışlar. Joan Serrà, Álvaro Corral, Marián Boguñá, Martín Haro ve Josep Ll. Arcos, “Modern Batılı Pop Müziğin Değerlemesi” konulu bir araştırma yapmışlar ve yeni şarkıların aslında çok da yeni olmadığını kanıtlamışlar. 464 bin 411 şarkıyı teknik anlamda inceleyen ekip, dünyada yaygın olarak dinlenen popüler müziğin ana şemasının hemen hemen aynı olduğunu, ses şiddeti yükselirken, ritimlerin aynı kaldığını tespit etmiş. Yani ergenlikte tek tip müzik dinleyen insanların, niye ileri yaşlarında yeni müziklere tepkisiz kaldığının bilimsel kanıtı var.

Kısaca hem bilim insanları, hem de bilinç altımız diyor ki; Tek tip müziğe takılıp da hayatınızı monotonlaştırmayın, yeniliklere açık olun.

2 Comments

  • BİLİM AÇIKLIYOR: “YENİ MÜZİKLER İÇİN SON DURAK 33 YAŞ” | Hafif Müzik 01 May 2015 - 14:30 Reply

    […] MÜZİK ZEVKİMİZİ NE BELİRLER? Herhalde herkesin başından geçmiştir; Yanıp tutuştuğunuz bir şarkıyı arkadaşınıza dinletirsiniz… […]

  • BİLİM AÇIKLIYOR: “YENİ MÜZİKLER İÇİN SON DURAK 33 YAŞ” 05 May 2015 - 09:56 Reply

    […] >>>>>>>>>>>>>>>MERAK EDENLER İÇİN: MÜZİK ZEVKİMİ… […]

  • Leave a reply