Müzisyenlerden çarpıcı video: ABD’de öldürülmenin 23 yolu

3 Posted by - 14 July 2016 - O OLDU BU OLDU

“Eğer ABD’de yaşayan bir siyahsanız, öldürülmeniz için 23 tane neden var.”

Geçen hafta ABD’nin iki farklı yerinde polis tarafından vurularak öldürülen iki Afro-Amerikalı insan için başlayan ve Dallas’ta 5 beyaz polisin öldürülmesiyle iyice alevlenen protesto gösterileri, çoğu Afro-Amerikalı ve ABD’li olan 23 müzisyen tarafından çarpıcı bir video ile yeniden gündeme taşındı.

İçlerinde Rihanna, Beyonce, Pink, Bono, Janelle Monae, Adam Levine, Lenny Kravitz, Snoop Dogg ve Miguel gibi birçok ismin olduğu sanatçılar kamera karşısına geçtiler ve öldürülen insanların ölüm nedenlerini sıraladılar.

Videoda, dükkanın önünde CD satmak, kazadan sonra yardım çağırmak, gülmek, kız arkadaşının arabasına binmek, arkadaşlarıyla eve yürümek ve kırık fren lambasıyla araba kullanmak gibi ölüm nedenleri tek tek sayılıyor ve kurbanların fotoğrafları ekrana geliyor.

#23WAYS hashtag’i ile Twitter’da da desteklenen videonun sonunda ekrana gelen Alicia Keys ise başkan Obama’ya sesleniyor ve bütün vatandaşların eşit olduğunu söyleyerek sistematik ırkçılık hakkında gereken yasal düzenlemelerin derhal yapılması çağrısında bulunuyor.

Video aşağıda.

No comments

Leave a reply