MÜZİSYENLERE EN ÇOK BASKI YAPILAN ÜÇÜNCÜ ÜLKEYİZ

0 Posted by - 20 February 2015 - O OLDU BU OLDU

Müzikte sansüre karşı mücadele veren ve ifade özgürlüğünü savunan toplum kuruluşu Freemuse’un hazırladığı rapora göre Türkiye müzisyenlere en çok baskı uygulayan üçüncü ülke oldu.

Danimarkalı kuruluş Freemuse (Freedom of Musical Expression), tüm dünyada müziğe ve müzisyene karşı uygulunan sansür, baskı ve şiddeti rakamlarla gözler önüne sunan bir rapor yayınladı. Rapora göre birinci sıradaki Çin ve ikinci sırada bulunan Rusya’nın hemen ardından Türkiye, sanatçılara en çok baskı uygulanan üçüncü ülke oldu.

Dünya genelinde 56 ayrı ülkeyi kapsayan rapor 2014 yılı içerisinde yaşanmış vakalar göz önünde bulundurularak hazırlanmış. Buna göre 2014 yılı içerisinde Türkiye’de müzisyenlere dair baskıcı yaptırımlar içeren 9 vakanın gerçekleştiği görülüyor. Tüm sanat dalları göz önünde bulundurulduğunda ise bu sayı 16’ya kadar yükseliyor.

Artsfreedom-Statistics2014s

Yıl içerisinde 3 sanatçı katledildi
Rapordaki verilere göre yıl içerisinde sanata ve sanatçıya baskı olarak nitelendirilen 237 olay yaşandı. 2014 yılında 90 sansür vakası yaşanmışken, fiziksel şiddet görenlerin sanatçı sayısı neredeyse 20’ye yakın. İran, Tacikistan ve Pakistan’da ise ne yazık ki üç kişi sadece sanatçı oldukları için öldürüldü.

Raporda Türkiye ve Rusya, insan hakları ve demokrasi alanında sorunlu iki ülke olarak gösteriliyor ve sanatçıların sıklıkla siyasi baskı altında kaldıkları dile getiriliyor.

No comments

Leave a reply