Ne olacak bu bizim üniversitelerin hali?

0 Posted by - 19 May 2012 - O OLDU BU OLDU

Üniversite şenliklerinin yıldızı Murat Boz.

Yakın Doğu Üniversitesi bahar şenliklerinde Model ve Emre Altuğ öğrencilerle buluşacakmış, Demet Akalın konser verecekmiş.
Bahçeşehir Üniversitesi MayFest’inde Sertab Erener ve Murat Dalkılıç varmış.
Işık Üniversitesi’nin Işık Fest’inde Sıla, Murat Boz, Hayko Cepkin unutulmayacak anlar yaşatacakmış…

Koç Üniversitesi Bahar Şenliği’nde Sezen Aksu, Kenan Doğulu, Hande Yener, Gripin çalmış.
Akdeniz Üniversitesi bahar şenliklerinde Murat Boz ve Hadise sahneye çıkmış.
Anadolu Üniversitesi’nde Ozan Doğulu, Model, Duman, Athena, Gripin varmış.
İstanbul Aydın Üniversitesi Ezginin Günlüğü, Murat Boz ve Manga’yla anlaşmış.
Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Şebnem Ferah, Kıraç ve Murat Boz ile baharın gelişi kutlanmış.
Gazi Üniversitesi Sıla, Hadise ve Gökhan Tepe’yle bahara merhaba demiş.
İstanbul Üniversitesi Athena, Kubat, Atiye, Duman, Mustafa Ceceli, Kolpa, Ogün Sanlısoy, Aydilge ile el sıkışmış.
İTÜ Murat Boz, DJ Suat Ateşdağlı, Duman, Model, Halil Sezai, Vega, Nil Karaibrahimgil, Hadise ile yılın yorgunluğunu atmış.
Kadir Has’ta Duman ve Murat Boz varmış.
Maltepe Üniversitesi Murat Boz, Sıla, Aydilge, Gökçe, Aslı, Kurban ve Barlas ile bahara merhaba ‘keyfi’ yaşamış.
Sabancı Üniversitesi Sertab, Manga, Yasemin Mori demiş.
Yaşar Üniversitesi Atiye’yi sahneye çıkarmış.
Bilkent Hadise’yle bahar coşkusu yaşamış.
Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Kıraç ve Athena konserleri yer almış.
İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Murat Dalkılıç ve Geveze gençleri coşturmuş.
ODTÜ’de Şevval Sam ile Mor ve Ötesi bahar şenliğinin konukları olmuşlar.
Kocaeli Üniversitesi bahar şenliklerinde Duman, Ozan Doğulu, Gripin yer almış.
Girne Amerikan Üniversitesi One Love-One Life bahar şenliğinin headliner’ları Murat Dalkılıç ve Özlem Tekin olmuş.
Çağ Üniversitesi Demet Akalın ve Sıla’yı tercih etmiş bahara merhaba demek için.
Eskişehir Orhangazi Üniversitesi Murat Dalkılıç ve Atiye’yle yılın yorgunluğunu atmış.
Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi bahar şenliklerinin ağır topları Murat Boz, Mustafa Ceceli ve Gripin imiş.
Harran Üniversitesi Feridun Düzağaç ve Mahmut Tuncer’de karar kılmış (bilek güreşi ve Aykut Işıklar söyleşisi de var programda, detay olarak…)
Doğuş Üniversitesi bu bahar Ziynet Sali, Funky C ve Zakkum ile coşmuş.
Yozgat Bozok Üniversitesi baharı Kıraç’la karşılamış.
Niğde Üniversitesi Hande Yener, Mustafa Ceceli, Seksendört’ün başını çektiği bir kadro ile baharı kutlamış.
İstanbul Kültür Üniversitesi Sıla, Murat Dalkılıç ve Kenan Doğulu ile bahara merhaba demiş.
Malatya İnönü Üniversitesi Kubat, Ozan Doğulu, Hande Yener, Duman ve Pilli Bebek ile anlaşmış. ‘Keyifli anlar’ yaşanmış.
Marmara Üniversitesi MFÖ, Model, Hayko Cepkin ve Gökçe’yle unutulmaz anlar yaşamış.
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Sinan Akçıl ve Murat Boz’un muhteşem şarkılarıyla coşmuş.
Yeditepe Üniversitesi Ajda Pekkan, Serdar Ortaç ve Mor ve Ötesi ile unutulmaz anlar yaşamış…
İyi hoş, itirazım yok da biriniz de farklı bir şey dinleseydiniz keşke sevgili üniversiteliler… Biriniz de “Beyaz Show”da falan pazarlanmayan, televizyondaki müzik kanallarında dönmeyen, yarışmada jüri olduğu için ilgi çekmeyen birilerini merak etseydiniz. Hani Harvard’lı Emily’den daha hızlı girdiğimiz bir internetimiz var ya Harranlı Emine’yi internette uçuran. İşte o internetle dünyanın her yeri, her müzik, her grup elinizin altında. Memleketin her türlü genç sanatçısı, alternatif ismi bir tık uzakta. Biraz merak etseniz, size dayatılanla yetinmeseniz de azıcık ufkunuz genişlese fena mı olur acaba?

17 Comments

 • Facebook User 19 May 2012 - 14:00 Reply

  Listeye şöyle bir bakınca en azından okulum YTÜ aralarında en iyi şenliği veriyor herhalde. Malt geliyor diye gideceğim sadece sanırım. Ama gerçekten haklısınız, yeni müziklere çok kapalı bir millet var, internet hızımız iyi olsa nolur, kim bir grubun geçmişini araştırıyor, herhangi bir albümündeki saklı olan ruhu çıkarmaya çalışıyor ki

 • cansu 19 May 2012 - 14:07 Reply

  sonuçta bahar şenlikleri üniversiteler, maalesef ve dolayısıyla, öğrenciler arasında bir yarışa dönüşmüş durumda. herkes birbirini pazarlıyor. pazarlıktaki ürün farklı olsa ne olur; amacı pazarlanmak olduktan sonra..?

 • hatçe 19 May 2012 - 14:40 Reply

  Yalnızca ODTÜ’yü biliyorum; ancak okulumda tüm gün tanınmamış, ‘mainstream’ olmayan gruplar da sahne alır yani bu yazdıklarınız yalnızca akşam stadyumda gerçekleşen konserlerdi…

 • Sinan 19 May 2012 - 14:40 Reply

  Bahar şenliklerine tonlarca para döken üniversiteleri bir yana atıyorum; bizim İYTE’de bahar şenliklerini düzenleyen öğrenci konseyi gayet de öğrenciye dönük projelerle karşımıza geliyor. O kadar ki hangi tiyatroya hangi gösteriye gideceğimi şaşırdım (Eminim daha birçok güzel nitelikli üniversitede öyledir, öyle umuyorum.) Bence şenlik denildi mi akla ilk tek gelen ünlü isimlerin konserleri olmamalı. Ama tabiki bir Okean El’zi, bir Shantel ya da Orphaned Land’in gelmesini isterdim. Ha bu arada bize de Hayko Cepkin, Grup 84 ve Grup Mecaz geldi.

 • bıdıbıdı 19 May 2012 - 14:42 Reply

  bizim okul izmir yaşar üniversitesi aralarından en orjinalini ve bağımsızını seçerek atiye’yi getirtti. atiye kim lan?

 • Alican Yıldız 19 May 2012 - 14:44 Reply

  Bir İTÜ öğrencisi olarak festival listelerine baktığımda yorumunuzun doğru olduğuna katılıyorum; fakat kendini üniversite gençliği olarak tanımlayan insanların bu listeleri oluşturmakta katkısının özellikle benim okulumda çok az olduğuna emin olabilirsiniz. Her sene festivalden önce kimlerin geleceğini belirlemek adına anket düzenleyip, çıkan sonuçlarla alakasız Murat Boz ve Hadise gibi şarkıcıların festival katılımcıları olması okulumda var olduğunu düşündüğüm bu şarkıcılarının takipçilerinden çok başka bir duruma hizmet ediyor. Özellikle İTÜ’ De öğrenci şenlikleri kendi öğrencileri dahil herkese ücretli olarak yapılıyor ve bu biletler biletix de dahil heryerde satılıyor. İş bizim rahatlayım istediğimiz gruplarla eğlenmemizden çok, bir ve ya iki tane üniversiteden kabul edibilecek grup dışında, sizin de ifade ettiğiniz gibi “Beyaz Show”da pazarlanan, televizyondaki müzik kanallarında dönen, yarışmada jüri olduğu için ilgi çeken kişilerle festival listeleri dolduruluyor. Ve kolaylıkla üniversite dışındaki ortalama bir müzik dinleyicisine pazarlanan bu kişilerle öğrencilerden alınan paranın iki katı ücretle festival parası çıkartılıyor, eminimki önemli bir kazançda elde ediliyor. Ne yazık benim üniversitemde İTÜ FEST adında yapılan festival öğrencilerin beğeni ve zevklerini yansıtmaktansa, onları kullanarak, İstanbul halkının katılımıyla yapılan birbiriyle alakasız şarkıcı ve müzik gruplarını barındıran müzik panayırını andırıyor. O yüzden benim üniversitemi baz alırsak bu festival listeleri üniversite öğrencilerinin zevklerini yansıtmaktansa toplumun ne talep ettiği ve hangi tür müzikle bu talepten rant elde edildiğini yansıtmakta.
  Yine de bazı farklı ve özgün işlerde yapılıyor. Yine İTÜ’ de Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği ve bu yıl 18. kez yapılan Taşkışla Şenlik bu kağıt üzerinde büyük grupların yerine; Grup Ses Beats, Club Bangkok, Sapan, Vera, Neyse, Biz, Ars Longa, Büyük Ev Ablukada, Ages, The Away Days, 123 gibi farklı tarzda bir çok gruba ev sahipliği yaptı. Bu farklılık üniversitelerin karakteri olmayan ve ne amaçla yapıldığı anlaşılamayan festival programları yanında küçük bütçelerle da değerli şeylerin yapılabileceğini gösteriyor. Sanırım sorunda buradan kaynaklanmakta; büyük bütçeleri kullanmak, büyük isimleri festivallere getirmek ve büyük rantları elde etmeyi de göz ardı etmemek.

 • hasandağ 19 May 2012 - 15:21 Reply

  Doğuş üniversite bölümü yanlış! hiç kimseyle coşulmadı, etkinlik iptal olmuştu:)))

 • Cetin 19 May 2012 - 16:02 Reply

  Uluslararası düşünüyoruz, globalleşiyoruz diyen üniversitelerde nedense hiç uluslararası sanatçılar sahne almıyor ?

  Nedenini size söyliyeyim;

  Bu şenliklerin hemen hemen hepsi rektörlükler tarafından Reklam, Tanıtım ve Organizasyon adı altındaki firmalara veriliyor. Firmaların yeterliliği hiç önemli değil. Hadise + Murat Boz için en ucuz teklifi veren veya rektörlüklerle “dost” olanlar bu işi yapıyor. Bu ajanslarda uluslarası sanatçılarla proje yürütecek ne vizyona ne de bilgiye sahipler. Çünkü Murat Boz ve Hadise’ye verilen 150 bin TL’na bugün Tr’de festivallere headliner diye gelenler dahil birçok grup ok verir. Öğrenci konseyleri, kulüpleri büyük bütçeli işlerde tamamen yalan. Anketleri de göstermelik oluyor haliyle. Yani gelecek isimleri öğrenciler seçmiyor. Büyük sponsorlarsa bu işlere eskisi gibi girmiyorlar. Onların pazarlama stratejisine uymuyor. Daha çok onlar Koçfest,Etifest,Vodafone gibi kendi markalarını gezdiriyorlar. Tüm bu bütçelerde catering gelirleri + varsa okula kendi kartını satan bankalar ve biletliyse oradan gelen paralar ile dönüyor ama şu da var ki bu üniversite şenlikleri ve belediye halk konserleri olmasa bizim artistlerin hepsi aç kalır 🙂

 • Ece Çetinel 19 May 2012 - 17:16 Reply

  Yazıdaki yorumunuz az ama öz olmuş, kesinlikle katılıyorum. Zevk eşiği düşük, popüler kültür dayatması olan şeylere ilgi daha fazla ne yazık ki; ucuz malın alıcısı daha çok olur misali. Ama sayıları az da olsa, üniversitelerde müziğe analitik ve eleştirel yaklaşabilen gençler mevcut. Keşke bu gençler festival line-up’larını belirleyen insanlar olsa.

 • Melis K 21 May 2012 - 14:36 Reply

  Çok güzel bir yazı… Harika yeni sanatçılar var, onlara şans vermek lazım… Flört, Harikalar Diyarı… biraz çıkın bu rutinden!

 • Bugra 21 May 2012 - 16:30 Reply

  İlerde rektör olursam the black keys’den tutun da cypress hill’e çok değişik line-uplar çıkartıcam bahar festivallerinde 🙂

 • doooooooorsssss 23 May 2012 - 18:49 Reply

  rutinim harika. iyiki varlar da eğleniyoruz.

 • Fatima 25 May 2012 - 02:44 Reply

  Çok güzel yorumlar yazılmış, tespitler yapılmış. Ama “de” ve “da” bağlaçlarını ısrarla(!) bitişik yazmanız göze çok batıyor. Lütfen sataşma olarak kabul etmeyin, benimkisi küçük bir eleştiri.

 • adsız 07 June 2012 - 08:36 Reply

  murat öyle bakma. içimizin yağı eriyiiir. :ugly

 • Fatima 14 June 2012 - 13:17 Reply

  Link hala popülerler arasında. Her seferinde o yapmacık, fotoşoplu pozu görünce ayar oluyorum.

 • SEZzZER 18 June 2012 - 03:09 Reply

  ehe en iyisi bizim okul TOBB ETÜ hiç şenlik menlik yok 😀 bizim okul ömre şenlik zaten 😀

 • Mazhar 15 July 2012 - 11:55 Reply

  Eskişehir Orhangazi Üniversitesi değil, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi.

 • Leave a reply