Neden Lady Gaga dünyanın bir numaralı pop yıldızı?

0 Posted by - 12 June 2011 - O OLDU BU OLDU

20110612-122434.jpg

Uzun zamandır bu kadar iyi bir pop albümü dinlememiştim. Lady Gaga’nın yeni albümü “Born This Way”den söz ediyorum. Notlar alırken fark ettim ki işin sırrı saçta başta, kılık kıyafette değil, başka yerde…

* Facebook’ta 34 milyon arkadaşı var. Görüntüleri Youtube’da 1 milyar kere tıklandı. Dünyanın, albümünün satıldığı neredeyse her ülkesinde, bir numara olmayı başardı. Ve ikinci stüdyo albümü de şahane. Bence popun 21’inci yüzyıldaki en büyük fenomeni çoktan oldu Lady Gaga. İtirazı olan?
* “Christina Aguilera onu taklit edeyim derken kariyerini bitirdi, Katy Perry ve Rihanna gibi isimler ona özenip giderek daha acayip klipler çekmeye başladı. Giyim kuşam tarzları giderek uçmaya başladı” diye yazmış Rolling Stone yazarı. Çok doğru.
* 14 şarkılık yeni albüm pop dinleyicisini yakalayacak şekilde ortalama bir zevk üzerine inşa edilmiş. Ama o inşaatı öyle güzel yapmışlar ki büyülenmemek elde değil. 80’lerden bu yana yapılmış bütün büyük Amerikan pop albümlerinden ezgiler var gibi. Disko, rock ve pop birbirine karışmış.
* Bana kalırsa albümü pek meşhur olan “Judas” değil daha ziyade “Bloody Mary”, “Hair”, “Born This Way” gibi şarkılar yansıtıyor. Hepsi de hem bildik,
hem de yeni.
* Lady Gaga iyi bir oyuncu, dansçı. Hikayesini sadece şarkıyla, sözle değil vücuduyla da anlatıyor. Bu onun iletişiminin önemli bir parçası. Bu konuda eğitimi de var.
* Ben ona baktığımda Amerika’nın zaman içinde çıkardığı bir sürü büyük pop yıldızından birer parça görüyorum. Madonna (ona olan hayranlığını gizlemiyor), Cher, Elvis, Michael Jackson hatta Kiss… Gaga onların kanını emip en güçlü özelliklerini alarak kendine bir tarz yaratmış dünya dışı bir yaratık gibi.
* En sevdiği film sahnesi Rocky’nin Ivan Drago’yu dövdüğü sahneymiş. Orada hocasının Rocky’ye söylediği özetle “Drago kendi kanının tadını bir kere hissedince senden korkacaktır” demesini hatırlatıyor. O da şarkıcılığa başlarken “Ben bu müzik sektörünün kanını dökeyim, kendi kanını tattırayım ki benden korksun” diyerek girmiş bu işe.
* Lady Gaga sektörün kanını hakikaten döktü. Bunun için cesur davrandı, Amerika için bile tabu olan konulara el atmaktan geri durmadı. Farkı da bu zaten. Saç baş, kılık kıyafet değil. Cesaret ve bakış açısı. Mesela bu albümde Lady Gaga Maria Magdalena olarak İsa’ya sevgisini anlatıyor ölürken (“Bloody Mary”). “Judas”ta İsa ve havarileri bir motosikletli çete. İsa zaten siyah biri olarak görünüyor.
* Bizde hiçbir popçunun böyle bir hayal gücü, hayatla ilgili bir meselesi veya felsefesi yok. Onlar moda olan mekanlara gidip magazin eklerinde çıkma peşindeler. Para kazanmak istiyorlar. Lüks yaşamak istiyorlar. Hepsi bu. O yüzden şarkıları da yavan.
* Öte yandan zaten biri böyle bir albüm yapmaya kalksa onu önce itibarsızlaştırırız, sonra onu ülkeden kaçmaya zorlarız ya da mahkemeye çıkarırız. Tabii üzerine çatal bıçak atmıyor ya da içinde bulunduğu binanın çevresini sarıp ateşe veremiyorsak. Bizim tarzımız bu.
* Yani saçını başını taklit etmekte değil iş olmuyor. Cesaret, bakış açısı ve felsefe lazım. O da bizde pek yok benim gördüğüm.

7 Comments

 • Meriç Egemen 13 June 2011 - 11:19 Reply

  Mehmet Tez üstad bu fenomen hatun kişi hakkında yazdığınız yazıya sonuna kadar katılıyorum,bazı Madonna sever arkadaşlarım bu kadını yerden yere vuruyor ama ben kadına bu albümle bir kere daha taptım,hele yazınızın sonlarına doğru bizim sanatçılarımızla yaptığınız karşılaştırma tam fikirlerimi yansıtıyor,albümün delüks versiyonu 17 parçadan ve bir de 6 parçalı remix cdden oluşuyor onu şiddetle size tavsiye ederim.
  Saygılarımla,elinize sağlık…

 • Ece 13 June 2011 - 14:37 Reply

  Alt alta iki kez yayınlamışsınız yazıyı

 • Ahmet 13 June 2011 - 23:04 Reply

  Hande Yener’e forwardla bunu.

 • alican 16 June 2011 - 19:21 Reply

  çılgın salaklar oturup izlemekten başka bi’ şey yapmamışız demek ki… sen de bayağ kafa yormuşsun hani.

 • Ece 17 June 2011 - 19:54 Reply

  Bu arada çok fanatiksel bir yazı olmuş. “1 numaralı” demek için biraz erken değil mi? Yani sayılan maddeler gayet mantıklı da, daha Lady Gaga’nın popa katkıları Madonna’nın katkılarının beşte biri kadar bile değil henüz. Lady Gaga şu aşamada kalıcı görünüyor ama bakalım insanlara verebileceklerinin hepsini bir anda verme hatasına mı düşüyor, ya gençler ondan birden sıkılırlarsa? Üstelik bir sıkıldılar mı iş tamamen bitiyor bakınız Janet Jackson.

 • mehmet seksiitez 14 July 2011 - 23:49 Reply

  ece hanım janet jackson’ın işi daha bitmedi. o kadar kolay değil

  kesinlikle katılmadığım bir yazı. ben leydi gaga’yı altın çileğe benzetiyorum. tamamen pazarlama harikası, yani bizim zamanımızda da spice girls vardı. her yerde onlar, filmleri, parfümleri, erhan yazıcıoğulları…

  amerikalıların dünyaya mamül etmeye çalıştıkları yeniürünleri. madonna amerika piyasası için bittikten sonra; britney spears’ı , lindsay lohan’ı ve diğerlerini çıkardılar.Daha 2 albüm çıkarmış biri için fazla iddalı sözler bunlar. Madonna’nın onu beğendiğini de hiç sanmıyorum.

  Bu kadın normal kıyafetler giyip soytarı gibi dolaşmasa; bu kadar hayranı kesinlikle olamaz. Bir de gay’lerin basın sözcüsü. Yani popülerlik için nerelere çalışacağını iyi kullanmış. dans eden, şarkı söyleyen basit bi kadın işte

  Ayrıca ve ayrıca katy perry e.t – rihanna’nın s.m şarkıları gaga’nınkini geçtiler. e.t. bu senenin en çok indirilen şarkısı olmuş.

  ben şahsen bıktım bu kadından.

 • Nermin Çevik 29 August 2011 - 17:57 Reply

  tespitleriniz doğrudur ama tarzım değil

 • Leave a reply