Neden Tel Aviv’e gidiyorlar?

0 Posted by - 07 August 2009 - O OLDU BU OLDU

rogerwaters-main

Birkaç yıl önce Roger Waters İstanbul konserinin ardından sıradaki konserini Tel Aviv’de vermişti.
Bu yıl Madonna turnesini Tel Aviv’de bitiriyor. Cohen Tel Aviv yolcusu? Ne var bu Tel Aviv’de?
Onlar gibi yolu bu tarafa düşen pek çok isim  böyle yapıyor. Sanatçıların Avrupa dahilinde gidebildiği ticari rotanın en uç noktası burası olduğu için Tel Aviv’e gidiliyor.
Yani buraya gelen oraya, oraya gelen de buraya uğrayabiliyor teknik olarak. Nedeni odur.
Roger Waters 2006 Tel Aviv konserini vermeden yine aynı tip protestolarla karşılaşmıştı.
Birileri onun için de “askerleri eğlendiriyor” tarzı ifadeler kullanmıştı.

Oysa Waters bölgeyi ziyaret etti. Batı Şeria’daki Filistin kamplarını gezdi. İsrail hükümetiyle duvarın yıkılması konusunda tartıştı. En önemlisi burada bir konser vermek istedi. Batı Şeria’da. Duvarın yıkılması için.
Berlin duvarının yıkılışındaki The Wall konserini herhalde unutmadık hala. Waters “duvarlar” konusunda uzman…
Ancak izin alamıyor ve bu konseri veremiyor. Hala duvarın yıkılması için çalışıyor.

Leonard Cohen konserinin girişinde “Tel Aviv’e neden gidiyor Cohen” diye soruyordu ya protestocular.

Her Tel Aviv’e gideni Filistin düşmanı saymamak lazım.

Anlatılmak isteneni anlasam da protestocular dertlerini anlatamıyordu. Ben İsrail’İn Filistin politikasını desteklemiyorum elbette. Ama her aklına gelenin “o oraya gitsin, bu buraya gitmesin” diye racon kesmesinden de hoşlanmıyorum.

Aynı şekilde tam önümde yürüyen ve protestoculara “Siz geri zekalısınız” diye bağırdığı için zafer kazanmış gibi sırıtarak dolaşan zavallıyla da ortak bir yanım yok.

Eminim pek çok insan benim gibi düşünüyor.

4 Comments

 • erdost 08 August 2009 - 15:24 Reply

  yahudi soykırımından kurtulan italyan yazar primo levi yıllarca kamplardaki vahşeti ve nazilerin psikolojilerini yazdı.Ama bunlardan daha çok neden nazi olmayan almanların bu kadar olaya,vahşete sessiz kaldıklarını yokmus gibi davrandıklarını kurcalar.Hatta bulunduğu kampa 2 kilometre uzaklıktaki bir köyde yaşayan alman bir aileyle mektuplaşmış onların olandan habersiz bilmez(ciddiyetle kamplardan haberdar olmadıklarında ısrar etmisler)tavrının ,nazilerin yaptığından bir farkı olmadığını söylemiştir.İsrail filistin meselesinde sorun siyah ve beyazın,açık suçlu ve suçsuzun olmadığı,iyi ve kötünün olmadığı şeklindeki savlar..
  Buradaki kötü ;suçlu çok açık.Bence herhangi bir grilik yok.Sanatçıların suça ortak olduklarını söylemek çok abartılı tabi ama yinede bir yalnışlık yokmu bu durumda?

 • efe z 08 August 2009 - 15:37 Reply

  Berlin duvarı yıkılsın,içimizdeki ,dışımızdaki duvarlar diyerek konserler veren,albümler yapan-syunu çıkarmışlardı-Waters ın aksine Cohen duvarın yıkılmasıyla oluşan tek kutuplu dünyanın çok kötü ve acımasız olacağını öngörmüstü yıkılmadan önce bir şarkısında..

 • inesistente 09 August 2009 - 17:59 Reply

  “duvarlar konusunda uzman” waters’ın da israil’e kültürel boykot hareketine katılmış olması, bence cohen’in tel aviv seçimini ve protestocuları değerlendirirken göz önünde tutmamız gereken bir durum. protestocular da keşke “don’t play in israel” yazmayı becerebilmiş olsalardı, “don’t play israel” yerine.

 • Emir 10 August 2009 - 22:51 Reply

  ben tam olarak anlayamiyorum bu protestolari ve ban sadece bir protestodan cokbir onyargi ve antisemitizm gibi geliyor.Soylediginiz nedenlerden dolayi cok mantikli ve orada bu konserlere para verebilecek insanlar var.
  ote yandan neden gitmesinler?
  Cohen Roger Waters in yaptigi aktivistligi yapmayacaktir buyuk ihtimal
  ama aciklamada ve pankartlarda oldugu gibi Tel Aviv de bu konseri dinleyecek olan sadece askerler midir? Politik anlasmazliklar var diye bir bolgede o bolgenin insanlari bu kulturden mahrum mu kalsin?
  Evet Israiloin yaptigi haksiziklar vardir bunun karsiliginda terorlede bogusmaktadir kaldi ki oralarda dahi kendi devletlerinin politikalarinin tasvip etmeyen buyuk bir kesim var aynen burda oldugu gibi baska yerlerde Turkiyeye gitmeyin eylemleri hosumuza gider mi?
  O insanlarin gerizekali olduklarini dusunmuyorum ama yaptiklari hareketleri cok sig ve populust buluyorum.
  saygilar

 • Leave a reply