Neil Young bu defa da protestocu yerlilerin yanında

3 Posted by - 17 September 2016 - ÇEVRE, O OLDU BU OLDU

71 yaşında ve hayatının neredeyse tamamını müziğine ve inandığı değerleri sonuna kadar savunmaya adadı. Şimdi ise Dakota’da topraklarını korumaya çalışan yerlilerin yanında…

Yaklaşık yarım yüzyıldır doğal tarım üretimini ve her türlü bireysel özgürlüğü savunan Neil Young her ne kadar son yıllarda GDO devi Monsanto ile olan savaşıyla anılsa da, aslında nerede desteğe ihtiyaç duyulan haklı bir protesto hareketi varsa oraya koşmaktan geri kalmıyor.

dakota_protesto

Dakota’da 500 yıldır yaşadıkları topraklarından petrol boru hattı geçirilmek istenen Amerikan Sioux yerlileri de geçtiğimiz aylarlarda harekete geçti ve kazının başladığı noktada iş makineleri ve polisle karşı karşıya geldi. Kendilerini, kazı yapmaya gelen araçlara zincirleyen yerli halka destek için tabii ki Neil Young’da oradaydı ve sadece orada gözükmekle yetinmeyen tecrübeli müzik adamı, yazdığı Indian Givers adlı şarkıyla da olayın dilden dile dolaşmasına ön ayak oldu.

İşte o parça:

Yapımına bu yıl başlanan ve eyalet koruma/çevre kurullarının aksi yönde görüş bildirmesine rağmen devam eden boru hattı geçişi için, Standing Rock Yerli Koruma Alanı’nda bulunan tarihi mezarlar ve gömü alanlarının da tahrip edileceği iddia ediliyor.

No comments

Leave a reply