Neil Young bu defa “Xstream” ile patron olmayı deneyecek

0 Posted by - 23 April 2017 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Müzik sektörünün internete kaymasından en çok şikayet eden isimlerin arasında yer alan 72 yaşındaki müzik adamı, 2014 yılında giriştiği başarısız PONO denemesinin ardından şansını bir defa daha denemeye hazır.

Stream müzik üzerinden elde edilen gelir artık müzik şirketlerinin bilançosunda önemli bir yer tutmaya başladı fakat işe sadece -dinleme sayısı- olarak bakmayan ve kaliteye öncelik veren bazı müzisyenler bu yeni hareketten pek memnun değil.

Şarkılarını uzun süre Spotify ve Apple Music gibi şirketlere vermek istemeyen ya da daha sonra geri çeken bu isimlerin arasında Neil Young da var ve tecrübeli sanatçının en büyük şikayeti ise ses kalitesinin Mp3 seviyesinde olması.

Pono-1Üç yıl önce bu soruna kendi çözüm bulmaya soyunan Neil Young, PONO adlı platformu kurdu ve neredeyse analog kalitesinde Hi-Fi müzik yayını yapmaya başladı. Tamamen ücretli müşterilere hizmet veren PONO sektörde kendine yer bulamadı ve geçen Haziran ayında kapısına kilidi vurdu.

İş dünyasından kendine finansman bulamayan Young’ın yardımına Kickstarter yetişti fakat toplanan 6,2 milyon dolar yeni proje için yeterli değil. PONO müşterilerine mesaj çeken ve gelişmelerden haberdar eden Young’a göre Xstream yakın bir tarihte hayata geçecek.

Neil Young’ın ilk denemesi olan PONO’da şarkı ücretleri normal stream platformların yaklaşık iki katı fiyatınaydı ve iyi bir ses kalitesine erişmek isteyen müşterilerin 399 dolar ödeyerek bir PONO cihazı satın alması gerekiyordu.

No comments

Leave a reply