NEIL YOUNG STARBUCKS’I BOYKOT KARARI ALDI

0 Posted by - 16 November 2014 - ÇEVRE, O OLDU BU OLDU

Çevre ile ilgili konulardaki hassasiyeti bilinen 69 yaşındaki Neil Young bu defa da internet sitesinden Starbucks’la ilgili bir bildiri yayınladı.

Geçtiğimiz İlkbahar’da ABD için ilk olan bir karara imza atan Vermont eyaleti, tüm gıda ürünlerinin üzerinde GDO ile ilgili bilgilerin yazılmasını şart koştu. Karar 1 Temmuz 2016’dan itibaren geçerli olacak ama şimdiden, eyalette faaliyet gösteren birçok hazır gıda şirketi karşı dava açtı.

neil young web site

Karşı davaya taraf olan şirketlerin başında dünyanın en büyük GDO’lu tohum üreticisi olan Monsanto bulunuyor ve onu Starbucks gibi yaklaşık 300 şirket onu takip ediyor. Yayınladığı bildiride özellikle Starbucks’ın böyle bir davada halkın yanında duracağına Monsanto ile eyaleti dava etmesini eleştiren Neil Young, bundan sonra latte içecek başka bir yer bulacağını ve herkesin de böyle yapmasını tavsiye etti.

Güçlü bir boykotun Starbucks’ı kararından vazgeçirebileceğini ve diğer şirketlerin de onu takip edeceğini söyleyen Young, kahve devi şirketi daha önceki toplumsal olaylarda olduğu gibi duyarlı olmaya davet etti.

Vermont’un aldığı karar eğer hayata geçerse ABD’de bir ilk olacak ve bu uygulamadan örnek alan birçok eyaletin benzer kararlar alarak GDO endüstrisini zor durumda bırakacağı düşünülüyor.

2 Comments

  • NEIL YOUNG’IN STARBUCKS PROTESTOSUNDA SON HALKA: “ROCK STARBUCKS” | Hafif Müzik 23 May 2015 - 17:27 Reply

    […] ayında şahsi web sitesinde konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan ve halkı Starbucks’ı boykot etmeye çağıran Neil Young, bu defa da “Rock […]

  • NEIL YOUNG’IN STARBUCKS PROTESTOSUNDA SON HALKA: “ROCK STARBUCKS” | E-Muzik.NET 23 May 2015 - 20:00 Reply

    […] ayında şahsi web sitesinde konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan ve halkı Starbucks’ı boykot etmeye çağıran Neil Young, bu defa da “Rock Starbucks” adlı […]

  • Leave a reply