Nerede bu insanlar?

5 Posted by - 15 August 2017 - O OLDU BU OLDU

mtez
Beyoğlu boş, anladık, artık biliyoruz. İstiklal boş. O da tamam. Taksim bomboş. Zaten güneşte yanan, yağmurda sel alan o betonda kim ne yapsın?

Başta AKM yıllardır bilinçli şekilde ölüme terkedildiği için, tiyatroları, sinemaları, konser salonları kapandığı için Taksim ve çevresinde hayat zaten yok. Yani bize yok.
Üç beş Arap turist gezinip duruyor. Onlar da ne bilecekler buraların eski halini. “Beyoğlu buymuş demek ki” diye şekercilere bol kepçe restoranlara dalıyorlar ne yapsınlar.

Karaköy boş. Her yer inşaat. Başınıza kalas düşmeden, vincin ya da bir kamyonun altında kalmadan bir yere çöküp yemeğinizi yerseniz şanslısınız. Grup halinde gidilemiyor, yürünemiyor çünkü grubun ortasına kepçe giriyor. Başımıza geldi.

Peki Şişhane? Geçenlerde bir cuma akşamı saat 21:00 civarı Şişhane’deydim. Sokaklar bomboş. Araba bile geçmiyor. Fotoğrafı Twitter’a koydum. En ufak bir abartmam yok. Burada çok sevdiğimiz ve yıllardır gittiğimiz bir restorana rezervasyon yaptırdık. Yarım saat gecikiyoruz diye yoldan aradığımda adam güldü: “Rahat olun yerimiz var” diyerek. İçeri girdiğimizde tek masaydık. “Bu aralar böyle” dedi.

Boğaz bomboş. Üç beş kahvaltıcı dışında Boğaz’a giden de kalmadı. Bağdat Caddesi, hafta sonu belli saatleri saymazsanız Patagonya. Sokakta dolaşan insan görebilirsiniz ama mekanlar boş.

İstanbul’un şu an belki en kalabalık yeri Kadıköy, Moda, hafta sonu sahile oturmaya, bira, çay kahve çekirdeğe hücum edenler tarafından işgal ediliyor, bu doğru. Ama hepsi o. Hafta içi de inşaat insanları, kepçeler, kamyonlar yolları kıra döke geçiyor. Moda da inşaata teslim.

İstanbul’da dolaşın. Restoranlar boş. Kafeler boş. Eskiden bir mahalle gözde olur, bu heves geçince başka bir mahalleye, bölgeye ilgi başlardı. Yani bir yer boşalıyorsa, başka bir yer dolardı. Doğruydu yanlıştı ama durum buydu.
Nişantaşı moda, Karaköy moda, Asmalımescit moda. Cihangir moda. Arnavutköy moda. Yeniköy çok trend. Şurası moda, burası moda.

Şu an durum farklı. her yer boş. Kimse yok. Nerde bu insanlar? Nereye gittiler?

Bir fikrim var. Herkes evinde oturuyor. Hayat artık uydu kentlerde, sitelerde. Gece hayatı da gündüz hayatı da oralarda. Kapanan restoranlar, kulüpler nerelerde açılıyor veya mevcut mekanlar nerelere şube açıyor? Şehir dışındaki uydu kentlerde yer alan sosyal alanlarda. En tarihi restoranından ocakbaşına, gece kulübünden, konser salonuna artık uydu kentlerde yaşam.

Kamusal alan ortadan giderek kalktı. “Kamusal” alandaki yaşantı belli kesimler tarafından bugün “özel” alanda yaşatılmaya çalışılıyor. Çünkü ancak bu şekilde mümkün olabiliyor. Aynı avm’de, veya sitenin çarşısında ocakbaşında gidiliyor ardından yandaki mekanda konser izleniyor. Tatil yerine buralardaki havuzlar var. İnsanlar artık evlerinde, veya evlerinin yakınındaki görece güvenli, rahatsız edilmeden gönlünce takılabilecekleri, yerlerde olmak istiyor. Çünkü başka çare bırakmadılar. Ghetto’laşma bu değilse nedir?

Güvenlik, inşaat dalgası, kentsel dönüşüm, yaşam tarzına müdahale, şu bu derken yıllar içinde usul usul yavaş yavaş evlere tıkıldık. 15 yılda bunu da başardık. Sokakları boşalttık, kamusal alanı terk ettik, evlere çekildik galiba…

Mehmet Tez, Milliyet

4 Comments

 • Burak 17 August 2017 - 00:23 Reply

  Herkes Yeldeğirmeni’nde, yeni moda orası.

 • Görkem Tatlıcı 17 August 2017 - 23:32 Reply

  Ne kadar hükümet aptalın gözünü boyamaya çalışsa da artık göründüğü üzere ekonomi ciddi biçimde çökmek üzere ve kimsede para harcama isteği yok. O yüzden evde ve site bahçelerinde takılınıyor en hesaplı şekilde.

 • Sinem Çoban 19 August 2017 - 14:14 Reply

  Bu akparti ve zihniyeti İstanbul’u hem betonlaştirdi hem insanlari evlerine hapsetti. Ve kentsel geri dönüşümlerle de merkezden uzaklastirdi sehrin ücra yerlerine yerleşmek zorunda birakti. Eskiden Beşiktaş 1+1 ev tutabilen bir çalışan insanlar şimdi Beylikduzunde 1+0 evde bile zar zor geçinmeye çalisiyor. İstanbul’un ruhu maalesef katledildi. Toplumsal kaos yaratildi. Makas açıldı. Aç gözlü vatan haini zihniyet geleceğe dair tüm umutlarimizi hayallerimizi çaldi. Çalmaya da devam ediyor..

 • Pedalisa 14 September 2017 - 15:02 Reply

  aslında sokaklarda “o görmeyi umduğumuz insanlar” artık daha çok doğaya gitmeye, haftasonları şehri terk edip dağlarda, doğada kamp yapmaya, ne biliyim bisiklete binmeye veya bütçeli tatili öğrenip yurtdışını gezmeye filan başladı. Çünkü şehirde yapacak sanatsal, kültürel aktiviteler ve insanı besleyen pek çok öğe ortadan kalkınca insanlar da alternatiflere yöneliyor.

 • Leave a reply