Öğrencilere “cehennemde yanacaksınız”, “Allah belanızı verecek” diyen bu insanlar kim?

0 Posted by - 16 February 2013 - O OLDU BU OLDU

Kadıköy- Başıbüyük Mahallesi otobüs hattı. 19B. Bu hat Maltepe Üniversitesi öğrencileri tarafından çokça kullanılıyor. Çünkü bu üniversiteye başka toplu taşıma aracı yok.
Ve bu hatta birtakım garip olaylar meydana geliyor. Bakın ben susayım, kadın okurum anlatsın…

“19B otobüsü Kadıköy’den Maltepe Üniversitesi ’ne giderken, Maltepe Başıbüyük mahallesinden geçiyor. Okula gitmek isteyen her öğrenci, arabası olmadığı sürece bu ulaşım aracını kullanmadan okula gidemez ve bu otobüsü kullanırken orada yaşayan insanların bazı davranışlarına maruz kalır. Otobüse binen öğrencilere “Cehennemde yanacaksınız” , “Allah belanızı verecek” türünden hakaret içeren sözler söylendiğini duyuyordum ama başıma gelmemişti. Küpe takan bazı erkek arkadaşlara sataşmalar, kızlara ise sözle tacize kadar uzanmış bu olaylar. Bugün otobüste müzik dinlerken birden yanımdan birinin geçip kulaklığımı hızlıca çekerek “Allah’tan korkmanızı tavsiye ediyorum” demesi beni çok şaşırttı. Edebimle oturduğum otobüste böyle bir tepki almamdan daha garibi okuldaki herkesin bu duruma alışmış olması…”

Okurum böyle yazmış. “Şaşırttı” demiş. Ben onun yerinde olsam korkudan donardım herhalde.

Sayın, Kadir Topbaş, konu İETT’ye bağlı olduğundan tüm saygımla sormak isterim; bu konuda bir şeyler yapmayı düşünüyor musunuz?
Sayın Maltepe Üniversitesi yetkilileri öğrencilerinizin güvenliğini sağlamayı düşünüyor musunuz?

Sayın Başıbüyük mahallesi sakinleri, içinizden çıkan, mahallenizde yaşayan bazı kişilerin bu tavrına razı mısınız?
Öğrencilere yapılan bu taciz belli bir ilçe, şehir ya da mahalleyle sınırlı değil. Öğrenciler her yerde muhtelif biçimlerde taciz ve rahatsız ediliyor. Ev kiralarken de yolda yürürken de.

Yoksa kadına şiddet, çocuğa şiddet derken “öğrenciye şiddet” adında yeni bir şiddet kategorimiz mi oluşuyor? “Münferit olaylar” düzeyini aşan tehditler söz konusu. Bu konuya eğilmek için bir üçüncü sayfa trajedisi ya da bir felaket mi bekliyoruz?
Bir yazar olarak yetkilileri haberdar etmekte fayda gördüm.

4 Comments

 • ahmet 16 February 2013 - 13:33 Reply

  ‘siz bilmiyor musunuz şeytan işidir müzik. halkımızın ade ve göreneklerine saygısızlık ederek kışkırtıyor bu öğrenciler insanlarımızı..’

  böyle bir cevap gelmesi muhtemel. diyarbakırda yaşayan bir arkadaşım kot pantolon-tshirt giymiş bir vaziyette durakda beklerden suratına tükürdü bu insanlar. kafir diye..

  böyle işte..

 • ahmet 16 February 2013 - 15:38 Reply

  Türkiye İran olmaz yaaa ne abartıyosunuz yeaaa.

 • Kasap Kedisi 21 February 2013 - 10:40 Reply

  Tüm Türkiye genelinde düşünürseniz ne yazık ki bu baskının lokal bir sorun olmadığının farkına varırsınız. Yönetim zihniyeti değişmeden, daha doğrusu iktidar değişmeden bu yöndeki isteklerimiz, beklentilerimiz sadece zayıf bir umut..

 • Ahmet 21 February 2013 - 21:14 Reply

  Konya’da yaşıyorum. Geçen gün tramvayda dibimdeki bir erkek, arkadaşına “Başörtülüyse yer ver,başı açıksa yer verme,napacan” dedi. Aynı şeyi annemden duymuştum “başörtülü olmadığım için bilerek yer vermiyorlar” diye. Ama yok canım o kadar da değildir,sana öyle geliyordur diye inanmamıştım. Hem de kendi öz anneme. Meğer dediği doğruymuş. Adamlar artık alenen toplu taşıma araçlarında marifetmiş gibi yüksek sesle övünerek söylüyorlar bunu. Ve birbirlerine bunu yapmalarını tavsiye ediyorlar.

 • Leave a reply