ORNETTE COLEMAN 85 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

0 Posted by - 12 June 2015 - O OLDU BU OLDU

2015 Yılı Jazz ve Blues dünyasına iyi gelmedi. İlkbahar aylarında önce Ben E. King, daha sonra da B.B. King‘i kaybeden müzik dünyası şimdi de, ani kalp durması sonucu hayatını kaybettiği açıklanan 85 yaşındaki efsane saksafoncu Ornette Coleman’a veda etmeye hazırlanıyor.

1930’da Fort Worth, Teksas’ta dünyaya gelen Coleman, okul yıllarında müzikle tanıştı ve ilk saksafonunu 14 yaşındayken annesi aldı. Birkaç amatör grup denemesinden sonra saksafonu ile birlikte, henüz 19 yaşındayken New Orleans’ta göç etti. Bir süre kulüplerde çalışan fakat Baton Rouge, Louisiana’da uğradığı bir saldırı sonucu müziğe ara vermek zorunda kalan Coleman, kısa süre sonra Pee Wee Crayton’ın grubuna katılarak Los Angeles’a geldi ve hayatını sürdürebilmek için müzik dışında birçok farklı işte çalışmak zorunda kaldı.

Kendine özgü tarzını ilk defa 1958 yılındaki “Something Else!!!!: The Music of Ornette Coleman” albümü ile geniş kitlelere duyuran Ornette Coleman, daha sonra 60’lı yıllara damgasını vuran “Free Jazz” akımının da kurucusu ve öncüsü oldu.

Kariyeri boyunca, bir kısmı konser albümü olmak üzere 50’nin üzerinde albüm yayınlayan ve birçok isimle birlikte ortak çalışmalar yapan Amerikalı müzisyen, içlerinde 2007 Pulitzer Müzik Ödülü’nün de olduğu sayısız ödüle layık görülmüştü.

No comments

Leave a reply