Oscar Ödülleri’ne “Rating” ayarı geliyor

0 Posted by - 09 August 2018 - O OLDU BU OLDU, SİNEMA & TV

Son yıllarda izlenme oranları dibe vuran Akademi Ödülleri acil durum önlemleri için kolları sıvadı.

Önümüzdeki Şubat ayında 91’inci defa gerçekleşecek ödül töreni için Salı günü bir toplantı yapan yönetim kurulu, ratinglerin düşmesine neden olduğu söylenen uzun yayın saatlerini kısaltmak için bazı kategorilerdeki tanıtım ve ödül açıklanma anlarını reklam sırasında yapmayı ve canlı yayına girince de sadece ödülü alan ismin açıklandığı kısmı banttan vermeyi kararlaştırıldı. Şimdilik “Daha önemsiz kategoriler” olarak anılan ve ilerleyen günlerde net olarak açıklanacağı söylenen sınıflandırmanın aynı zamanda salonda canlı yayın sırasında yaşanacak bazı protestoların sansürlenmesi için kullanılacağı da habere tepki olarak çıkan söylentiler arasında.

Yönetim kurulunun Salı günkü toplantıda aldığı bir diğer karar ise, ana akım seyircinin ilgisini törene çekecek gişe filmlerini de ilgilendiren “Popüler Film” kategorisini listeye dahil etmek oldu.

2018’de 90’ıncı defa sahiplerini bulan Oscar ödülleri 5 Mart’ta Los Angeles Dolby Tiyatrosu’nda sahiplerin bulmuş ve ABC üzerinden canlı yayınlanan tören 26,5 milyon izleyici ile tarihindeki en düşük rating oranına ulaşmıştı.

No comments

Leave a reply