OZZY OSBOURNE HAKKINDA BİLMENİZ GERKEN 7 ŞEY

0 Posted by - 03 December 2014 - O OLDU BU OLDU

“Godfather of Heavy Metal” olarak anılan Ozzy Osbourne’u, doğum günü olan 3 Aralık’ta daha yakından tanıyalım. İlk sahne deneyimini okul yıllarında hangi müzikal ile yaşadı? Eşi Shannon’la ilişkisi nasıl başladı? Ozzy’nin hikayesinden detaylar, onun şarkıları eşliğinde…

Arızaya çocuk yaşta başladı
Ozzy Osbourne’un okul hayatı ve yaşadığı uyum sorunu, çizgilerin dışına taşan kişiliğinin göstergesiydi. Wikipedia’ya bakılırsa kendisinde dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu vardı.

Ozzy Osbourne

İlk sahne deneyimini okul yıllarında yaşadı
Güçlü vokalinin yanında Ozzy Osbourne’un sahnesi de onun alamet-i farikalarından. Ozzy ilk sahne deneyimini okul yıllarında tecrübe etti. The Mikado ve H.M.S. Pinafore isimli müzikallerde sahne aldı.

İlk solo albümünde çalacak ekibi Sharon Osbourne’un desteğiyle topladı
Black Sabbath’tan ayrıldıktan sonra, grubun da menajeri olan Don Arden’ın plak şirketi Jet Records ile bir anlaşma imzaladı. Şirketin sahibi Don Arden, kızı Sharon’dan Ozzy’nin tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenmesini istemişti. Bundan iki yıl sonra, 1982’de Ozzy ile evlendiler.
Sharon’ın desteğiyle, solo albümünde Ozzy’ye eşlik edecek sıkı bir kadro kuruldu. Davulda Lee Kerslake (Uriah Heep), baslarda Bob Daisley (Rainbow/Uriah Heep), tuşlu çalgılarda Don Airey (Rainbow ve Deep Purple), gitarda ise Randy Rhoads (Quiet Riot). 1980 yılının Eylül ayında Ozzy Osbourne’un “Blizzard Of Ozz” isimli ilk solo çalışması yayınlandı.

Solo kariyerinin ilk Amerika turnesine Motörhead ile çıktı
Ozzy Osbourne solo grubuyla İngiltere sınırlarının dışına ilk kez çıktığında, Amerika turnesinin açılış grubu Motörhead olarak seçilmişti. Ancak turne bitip geri döndüklerinde işler bir miktar tersine döndü. Motörhead, Ozzy’yi geride bırakacak kadar popüler olmuştu.

Yeni Ozzy sound’unun mimarı: Randy Rhoads
Solo kariyeriyle birlikte, Black Sabbaths dönemine nazaran daha ‘hafif’ şarkılar yapmaya başladı. Hafif diyerek yermiyoruz kesinlikle, ancak Randy Rhoads ile birlikte Ozzy’nin müziğine sinen ‘glam’ ruhunu es geçmemek lazım. Randy’nin bir Black Sabbath hayranı olmadığı, İngiltere Glam Rock sahnesini çok sevdiği ve David Bowie’nin “Ziggy Stardust” döneminde çalıştığı gitarist Mick Ronson’ı farklı bir yere koyduğu biliniyor. Ozzy Osbourne Randy Rhoads’u kaybettikten sonra benzer bir kimyayı Zakk Wylde ile tutturdu.

Kendi adına festivali var: Ozzfest
1996’dan bu yana arada yalnızca iki yıl fire veren Ozzfest her sene düzenleniyor. Tool’dan System of A Down’a, Black Sabbath’tan Pantera’ya rock ve metal müzik sahnesinden birçok sağlam ekibi sahnesinde ağırladı.

Yıllar sonra yeniden Black Sabbath
Black Sabbath geri dönüş haberini açıkladığında Ronnie James Dio halen hayattaydı ve yeniden birleşme onun katılımıyla gerçekleşecekti. Ancak Dio’nun beklenmedik kaybı, Ozzy Osbourne ve Black Sabbath’ın yolunu yıllar sonra bir kez daha kesiştirdi. Black Sabbath Ozzy ile en son 78’de bir kayıt yapmıştı. 1997’de ise Ozzfest’te sahne almak üzere yeniden birleşmişlerdi. Grubun 2013 yılında yayınladığı 19. stüdyo albümü “13”, kalburüstü bir albüm değil belki ama bunca yılın ardından Black Sabbath’ın kendine has karanlık ruhunun hayatta olduğunun kanıtı.

BONUS: Birer tane çok bilinen ve az bilinen Black Sabbath şarkısı “Air Dance” ile “Iron Man” aşağıda.

No comments

Leave a reply