Paranoyak olduysak kabahat bizde mi?

0 Posted by - 04 September 2012 - O OLDU BU OLDU


Maliye çocuk olma yaşını 18’den 25’e çıkardı. Çocuk okutan aileler evlatlarının sağlık giderlerini gelirlerinden düşsün diye. Tamam iyi de, aldı beni bir telaş…

Çocuk olma yaşı yedi yıl uzatılıp 25’e çıkarılıyormuş. Bunu çocuk okutan ailelere bir vergi avantajı sağlaması bakımından yapıyorlarmış. Bu sayede vergi mükellefi olan anne babalar üniversitede okuyan çocuklarının sağlık giderlerini gelirlerinden düşebileceklermiş (Şükrü Kızılot, Hürriyet. 29 Ağustos).

Bu uygulamayı Maliye Bakanlığı getiriyor. “85 No.’lu Gelir Vergisi Sirküleri” ile ‘çocuk’ deyiminin tanımı şöyle değişiyor: “Çocuk deyimi; mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dahil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukları ifade eder”.

Ekonomik açıdan aileleri ferahlatacak mutlu edecek bir haber bu değil mi? İnsan sevinir. Ama öyle bir hale getirdiler ki bizi, ben kıllanıyorum. Acaba bunu altından ne çıkacak diye düşünüyorum. Daha geçen yaz Dünya Sağlık Teşkilatı 25 yaşındakileri çocuk tanımına dahil etti diye kazık kadar yetişkinlere alkollü içki satışı yasaklanmaya kalkıldı. Ondan önce spor kulüplerine sponsorluk zora sokuldu, kulüplerin isimleri değiştirildi. Ve bu konuda ‘şimdilik’ geri adım atıldı.

Çocuk tanımı ‘mali’ açıdan 25 oldu diye neden sevinemediğimi anladınız mı? Hayır paranoyak olduysak kabahat bizde mi?

1 Comment

  • İlker 22 September 2012 - 18:02 Reply

    Sevgili Mehmet Tez,İzmir’de yaşayan,bu tip organizasyonlara sizin gibi sık olmasada bir takım konserler gitmişliği ve Editors,Manic’li one love festivali tatmış ve konserlere aç birçok İzmir’liden biri olarak bence organizasyonun B ve C planları olmalıydı..böyle bir yasaklamanın birkaç hafta öncesinden planlandığı ve geleceği belliydi..yer değişikliği yapılmalı idi..birçok insan bu olaydan ve organizasyonun zayıflıgından gitmedi festivale..umarım seneye daha güçlü line-up’lar ve düzgün organizasyonlar ile çıkarlar karşımıza..haa beceremezler ise İzmir’de yapsınlar..Burada İzmir’in heryerinde serbest özgürlük..kolay gelsin..

  • Leave a reply