Paul McCartney’den Sony/ATV’ye “The Beatles” davası

0 Posted by - 19 January 2017 - O OLDU BU OLDU

İngiliz grubun birçok tanınmış şarkısının ABD haklarına sahip olan şirket anlaşmayı kabul etmeyince konu mahkemeye taşındı.

İçlerinde I Want To Hold Your Hand, Love Me Do ve All You Need Is Love gibi McCartney-Lennon imzası taşıyan birçok Beatles şarkısına ait hakları, ABD yasalarına göre 2018’de geri alma hakkı olan 75 yaşındaki İngiliz müzik adamı, geçen yıl Mart ayında bu konudaki ilk yasal girişimlerini başlatmıştı.

ABD telif yasalarındaki 1976 tarihli bir düzenlemeye göre, ticari olarak piyasaya sunumunun üzerinden 56 yıl geçen her fikir ürünü ilk sahibi tarafından geri alınabiliyor. İlk dönem McCartney-Lennon şarkıları da 18 Ekim 2018’den bu yasaya tabi olacak.

Sony/AVT’nin devir işleminin gerçekleşmeyeceğini ifade edip bir hukuk savaşını işaret etmesiyle elini çabuk tutan Paul McCartney ise New York’ta dün davayı resmen açtı.

1985 yılında çoğunluk hissesi 47,5 milyon dolar karşılığında Michael Jackson’a satılan Sony/ATV, geçen yıl ünlü şarkıcının mirasçıları tarafından Sony’ye 750 milyon dolara geri satılmıştı.

No comments

Leave a reply