Mehmet Tez yazdı: PayPal’ın yokluğu müzikseveri de etkiledi

1 Posted by - 12 June 2016 - O OLDU BU OLDU

mtezİnternet üzerinden alışveriş yapılmasını sağlayan para transfer sistemi PayPal’ın Türkiye’de artık kullanılamaması internetten müzik alışverişi yapan müzikseverleri ve küçük firmaları zora soktu.

Elbette sadece müzik değil, internet üzerinden her türlü alanda alışverişe dayalı iş yapan şahıslar ve küçük firmalar PayPal’ın yokluğundan etkileniyor. Ancak biz işin müzik kısmına odaklanalım.

paypal 1İnternet müzikseverin hayatını çok kolaylaştırdı. Yeni çıkan albümleri anında dinlemek, satın almak, plak ya da CD formatında boxset’ler getirtmek… Klasik albümleri bulup satın almak… Tişörttü, orijinal grup ürünleriydi bunları bulup satın almak… Yurt dışı konserlerine bilet almak ve dahası artık çok kolay, malumunuz.

Ancak PayPal’ın geçen hafta Türkiye’deki işlemlerini durdurması müzikseverin bu internet keyfini hafiften kaçırmış olabilir.

PayPal bireyler ve küçük işletmeler için anlamlıydı. Küçük bir müzik dükkanından alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgilerinizi paylaşmak istemeyebilirsiniz. Ama PayPal ile güvenlik sorunu ortadan kalkıyordu. Ebay ya da Discogs üzerinden satış yapan firmalar ve satıcılar bu sistemi kullanıyor, bu güvenli ortamda iş yapma fırsatı buluyordu.

Türkiye’ye dağıtımı olmayan yurt dışındaki küçük plak firmaları da sistemden faydalanıyor, PayPal üzerinden ödemelerle Türkiye’ye normalde dağıtılmayan albümler de gelebiliyordu.

Peki ne oldu da PayPal Türkiye’den çekildi? Firmanın server’larını Türkiye’ye taşıması isteniyormuş. PayPal bunu yapmalarının global politikaları doğrultusunda mümkün olmadığını söylemiş.

2013 tarihli “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun” gereği bu tip faaliyetler için BDDK’dan izin almak gerekiyor. Kurum bu izni yasadaki maddelere dayandırıyor. PayPal’ın 190 ülkede kullandığı sistem bizim yasaya uygun değilmiş. Bu yüzden başvurusu kabul edilmemiş.

190 ülkede olan bizde olmayan ya da orada olmayıp bizde olan nedir bilemiyoruz.

Peki alternatif var mı?

Bankalararası Kart Merkezi A.Ş.’nin (BKM) önerdiği TROY diye bir sistem var. BKM bu sistemi 2015’te yüzde 100 yerli diye lanse etti. PayPal’ın yerini doldurur mu, zamanla görürüz.

O zamana kadar “Almanya’ya giden tanıdık var, söyleriz o getirir abi” sistemi devrede sizin anlayacağınız.

Mehmet Tez – Milliyet

1 Comment

  • Hakan Yenergil 12 June 2016 - 17:04 Reply

    Merhaba, Genel olarak hep satın alma konusunda yorum yapılıyor. Aslında esas sıkıntı bizim gibi yurtdışına hizmet veren veya mal satanlarda. Zira yurtdışı bu enstrumani çok kullandığı için ödemelerini bu kanalla yapıyorlar. Biz gelirden devlet dovizden kaybediyoruz.

  • Leave a reply