“Person Of Interest”te çalan “çok fazla tanınmamış” şarkılar

0 Posted by - 18 January 2012 - O OLDU BU OLDU

Cnbc-e Dergi sınıfının en iyilerinden. Yıllardır eksiği az, fazlası bol bir yayın hayatı sürdürüyor. Ama işte, arada bir, gözümüze takılan bazı şeyler oluyor dergide. Mesela, derginin Ocak sayısında, “Person Of Interest” dizisine dair yazıda bahsi geçen “çok fazla tanınmamış” ve “popüler olmayan” şarkılar gibi… 

Dizinin çeşitli bölümlerinde fonda çalan ve sahneyi gayet iyi tamamlayan şarkıların bir listesi mevcut dergide. Şöyle bir sunumla “Dizinin yapımcıları hemen her bölümün en uygun sahnesinde çok fazla tanınmamış bir şarkıyı kullanmayı tercih ediyorlar. Popüler olmadıklarından, birçok izleyici tarafından adı ve seslendireni merak edilen bu şarkıların…

Buraya kadar her şey güzel, hatta bizi Google’da arayıp taramalardan kurtaracak bir hizmet. Fakat sorun şu ki, şarkılar öyle “tanınmamış” ve “popüler olmayan” şarkılar değil gibi pek. Örnek mi? Mesela ilk bölüm sonunda Massive Attack’ten “Angel”ın çaldığını öğreniyoruz. Cnbc-e dergi ile Radyo Eksen’in takipçi kitlesinin kesişim kümesi, bizde ne kadar çok sevildiklerini ve Türkiye’ye kaç defa geldiklerini filan düşünürsek…
Neyse, “Angel” istisnadır, kaideyi bozmamıştır diyerek listeye devam edelim, gözümüze çarpan bir diğer şarkı Nina Simone’den “Sinnerman”. Daha önce Cnbc-e’nin bizzat kendi tanıtım spotlarında da kullandığı “Sinnerman” yani.

Dizide çalan bir başka şarkı, Handsome Boy Modeling School’dan “The Truth“. Belki ismen öyle pat diye çıkaramayacağız bir şarkı, kabul. Lakin onun da Youtube’da izlenme sayısı bir milyonun üzerinde.

Listenin devamında Massive Attack’ten “Live With Me”, The XX’den “Intro”, Mogwai’den “I Know You Are but What Am I?”, Şubat’ta İstanbul’da izleyeceğimiz Cat Power’dan “New York”, The Radio Dept.’ten “It’s Personal” gibi yine gayet “tanınmamış” şarkılar mevcut.

Hal böyleyken ister istenmez insan soruyor kendi kendine, Cnbc-e Dergi’nin tanınmışlık ve popülerlik kıstasları neye göre belirleniyor.

3 Comments

 • cornflakes 19 January 2012 - 18:04 Reply

  bu da last.fm’in son 6 ay istatistikleri;

  Massive Attack’in en çok dinlenen 2.şarkısı; Angel (84,265)

  Nina Simone – Sinnerman (21,365 – 4.)

  Handsome Boy Modeling School – The Truth (5,105 – 1.)

  The XX – Intro (126,697 – 4.)

  Mogwai – I Know You Are but What Am I? (14,835 – 21.)

  Cat Power – New York (13,646 – 20.)

  The Radio Dept. – It’s Personal (7,511 – 15.)

  Massive Attack – Live With Me (12,973 – 46.)

 • cansu 16 March 2012 - 18:13 Reply

  cnbc-e dergi bana göre eksiği bir hayli çok olan, laçka bir yayın. işte dergideki genel tavır bu: ‘biz size istediğiniz her şeyi sunabiliriz, biz biliyoruz. bakalım sunabilir miyiz? geliyor, geliyor, ge-eeldi-iii.’ gibi. aferin sana dergi.

 • Merdth 13 June 2013 - 01:41 Reply

  The XX. Intro parçasını kesinlikle dinleyin mükemmel ötesi.

 • Leave a reply