Pharrell ve Robin Thicke “Blurred Lines” için $5,3 milyon ödeyecek

0 Posted by - 17 December 2018 - O OLDU BU OLDU

2014’ten bu yana süren dava son aşamasını da tamamladı ve Marvin Gaye’in mirasçılarına ödenmesi istenen miktar kesinleşti.

Altında Pharrell Williams, T.I. ve Robin Thicke imzası bulunan 2013 tarihli hit parça “Blurred Lines”ın, 1977’de piyasaya çıkan Marvin Gaye şarkısı “Got To Give It Up”tan alıntılar içerdiği iddiası, davalı taraf ve 200 kadar sanatçının itirazına rağmen mahkeme tarafından 2015’te onaylanmış ve üçlü, 7,3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Temyize giden davada son karar dün üst mahkeme tarafından açıklandı ve şarkıdan sadece 700 bin dolar gelir ettiği anlaşılan Clifford Harris (T.I.) ile Interscope Records’un aklanmasıyla birlikte Pharrell / Robin Thicke ikilisinin Marvin Gaye miras yönetimine 5,3 milyon dolar ödemesine karar verildi.

Şarkının sahibi olan Universal Music Group 2013’ten bu yana “Blurred Lines” üzerinden 16,5 milyon dolar hasılat elde etmiş fakat 6,9 milyon dolar da masraf etmişti. 1984 yılında hayata veda eden Marvin’Gaye’in hakkı mahkeme tarafından teslim edilse de müzik dünyasında hala büyük tartışmalara yol açan şarkının orijinali ve davaya konu olan “Blurred Lines” aşağıda. Dinleyin ve kararı siz verin.

No comments

Leave a reply