Pink Floyd yıllar sonra Gazze için bir arada

1 Posted by - 07 October 2016 - O OLDU BU OLDU

Roger Waters, David Gilmour ve Nick Mason yıllar sonra yanyana geldiler ve İsrail’in denizden abluka altına aldığı Gazze için bir bildiri yayınladılar.

Geçen ay Barcelona’dan Gazze’ye doğru yola çıkan ve ablukayı delmeyi amaçlayan Zaytouna-Olivia adlı yelkenli teknede yerini alan 1976 Nobel Barış Ödülü sahibi Mairead Maguire, ona eşlik eden diğer kadın aktivistlerle birlikte dün İsrail güvenlik güçleri tarafından göz altına alındı. Olayın uluslararası sularda gerçekleştiğini ve İsrail güvenlik güçleri tarafından kaçırıldığını iddia eden Maguire’a en büyük destek ise dün gece resmi Facebook hesabından bir bildiri yayınlayan Pink Floyd’tan geldi.

- Samira Douaifia, Marama Davidson, Mairead Maguire, Jeannette Escanilla ve Fauziah Hasan -

– Samira Douaifia, Marama Davidson, Mairead Maguire, Jeannette Escanilla ve Fauziah Hasan –

Açıklamada David Gilmour, Nick Mason ve Roger Waters’ın “Gazze’nin Kadınları Özgürlük Filosu”nun İsrail güçleri tarafından uluslararası sularda hukuksuz olarak durdurulmasını ve gerçekleşen tutuklamaları kınadığı bildirildi.

Uzun süredir birlikte bir iş yapmayan üç ismin bundan sonra olaya dikkat çekmek için bir gösteri veya eylem yapıp yapmayacağı hakkında ise bir açıklama yapılmadı.

İsrail’in Filistin halkı ve özellikle de Gazze üzerindeki uygulamalarıyla ilgili uzun süredir sert bir tavır sergileyen Roger Waters ise üç gün önce kendi Facebook hesabına koyduğu bir videoda kadınlardan oluşan filoya iyi şanslar dilemiş, İskoçya’da oynan bir Avrupa Kupası maçında taraftarların İsrailli takımı tribünlerde Filistin bayraklarıyla karşılaması ve aralarında para toplayarak kulüplerine kesilen para cezasını ödemelerini övmüştü.

*Kapak görseli: Pink Floyd’un son olarak tam kadro (Rick Wright dahil) sahne aldığı 2005 tarihli konser.

No comments

Leave a reply