Pitchfork ‘süper grup’ lafını duymak bile istemiyor!

0 Posted by - 19 November 2009 - O OLDU BU OLDU

pitch

Asri zamanların alternatif müzikler hususunda sözüne güvenilir, tavsiyesi baştacı edilir sitesi Pitchfork, Them Crooked Vultures albümünü kritik etmiş. 19 Kasım tarihli, Joe Colly imzalı yorumdan albüme çıkan not 6.2 olmuş, ‘gereğinden fazla müzikal fikirle tıka basa dolu’ tanımı yapılmış. Buraya kadar bir sorun yok, albümü Hafif Müzik kadar heyecan verici bulmamış olabilirler. Lakin yazıyı okuduğumuzda dikkatimizi ilk çeken şey, kritiğin Them Crooked Vultures’dan çok toptan ‘süper grup’ etiketini yargılamaya kalkması, ortada öyle pek de büyütülecek bir durum olmadığını savunması. Süper grup etiketinin yapıştırıldığı işlerin ‘rock gruplarının doğal hiyerarşisine ters’ olduğunu, bu yüzden de fazla ümit bağlamamak gerektiğini söylemesi. Pitchfork, Josh Homme, Dave Grohl ve John Paul Jones üçlüsüne, sahip oldukları üne ve çıkan işe biraz haksızlık etmiş gibi geldi bize. Merak edenler için yazı bu istikamette.

5 Comments

 • özgün 19 November 2009 - 19:05 Reply

  yaa pitchfork bilindik bi şekilde çok katı bir site b u konuda artık buna alıştık ama ben seviyorum özgün albüm yorumları oluyor arada böyle haksızca eleştiriler olsada.

 • efe 19 November 2009 - 22:42 Reply

  ya bende pitchfork un basımıza sardıgı hipster gruplardan sıkıldım ,sülük gibi hertarza her akıma el atıp icini bosaltıyor bu gruplar,biraz shoagaze biraz bunalım tamam 10 puanı alıyorlar..birde su puan isi yanlıs geliyor bana

 • Facebook User 20 November 2009 - 02:10 Reply

  valla “süper grup” lafı zaten bir pazarlama lafı, dediğin gibi etiket sonuçta. adam anlaşılan bu konuda dertliymişki fırsattan istifade biriktirdiklerini yazıda boşaltıvermiş – ki pek haksız olduğunu da düşünmüyor insan yazıyı okuyunca (ilk paragraf özellikle).

  them crooked vultures vakasında ise müzik endüstrisi bu “süper grup” etiketine biraz fazla sarılıverdi galiba, ihtiyaçtan mıdır nedir, abarttılar biraz..

 • manyetikbant 20 November 2009 - 11:37 Reply

  ben de yerinde buldum kritiği.

 • Bazmorfin 20 November 2009 - 23:58 Reply

  Kişisel fikrim şu evet supergrup diye birşey var. şimdi allah aşkına Chickenfoot veya Them Crooked Vultures(TCV) supergroup değil mi? ayrıca rock müziğinin yapısına ters ne demek? bu müzik değil midir grupları turlarda kaynaşan, konserlerde bar muhabbetleri yapan elemanlara sahip olan? bence tam da bu noktada kendi gruplarından farklı işler yapmak isteyen gelişmek isteyen grup üyeleri kankalarıyla toplaşıp takılıyor ve bu durumlardan super gruplar ortaya çıkıyor. bu taraftan bakınca super grup mantığı rock’a cuk oturan bir hikaye gibi. ayrıca yazıda ki yorumda denildiği gibi Pitchfork gurba ters gitmiş gibi. daha çok super grup olayına saldırmış. bir araya gelen isimlere bir bakın hiçbiri boş değil. Eğer TCV ile Chickenfoot’u karşılaştıracaksak burada TCV’nin çok daha bütün ve derli toplu bir albüm yaptığını savunabilirim. Pichfork beni ipler mi bilemem ama ne grubun abartıldığına, ne grubun super grup mantığına abanıp prim yaptığına inanıyorum. Kesinlikle ihtiyaçları yok buna. TCV gerçekten derli toplu şahane bir albüm yapmış. Tek kelimeyle muhteşem. Çok uzatmışım sanırım neyse.

 • Leave a reply