Plak sadece orta yaştaki insanların merakı mı?

0 Posted by - 11 August 2016 - O OLDU BU OLDU

Son yıllarda tüm dünyada yeniden yükselişe geçen plak, tüm müzikseverlerin değil de sadece belli profildeki insanların radarına giriyor olabilir mi?

90’lı yıllarda CD’nin sahneye çıkmasıyla talebi dramatik bir şekilde düşmeye başlayan, 2000’lerin başında hayatlarımıza girmeye başlayan internet müziği ile birlikte ise yok olmanın eşiğine kadar gerileyen plak yeniden ticareti yapılan bir meta haline gelince dünya çapındaki TESCO ve Urban Outfitters gibi perakendeciler de raflarında bu eski dost için yer açmaya başladılar.

Ticaret ve satış deyince işin içine piyasa araştırmaları da girmeye başlıyor tabii. Britanya’da yapılan bir araştırma, kimlerin plak satın aldığını ve bu işin merkezinde ne tür insanla olduğunu araştırmış ve bir sonuca varmış.

Araştırmayı gerçekleştiren YouGov‘un vardığı sonuç, Britanya’da plak alanların çoğu 45-54 yaş aralığında, içe dönük ve yalnız yaşayan insanlar. Bu insanlar günlük hayatlarında ortalama bir vatandaşlarından daha fazla müzik dinliyorlar, daha çok konsere gidiyorlar ve müzik onlar için yaşamlarının önemli bir parçası.

vinyl

Mesela plak toplayanların %66’sı -Müzik dinlemediğim gün yok- derken, ortalama insanlar için bu oran %49. Yine, plak meraklılarının %68’si sevdiği sanatçıyı canlı olarak izlemek istediğini söylerken, normal vatandaşların sadece %47’sinde böyle bir eğilimi var. Nerede olursa olsun müzik dinlerim diyenlerin oranı ise plak severlerde %33, sade vatandaşta %25.

İnternetten yasadışı olarak müzik indirmenin doğru olmadığına inanan (%59) plak meraklılarının çoğunlukla içe dönük, duygularından bahsetmeyi sevmeyen (%56) ve tek başına vakit geçirmeyi seven (%69) insanlar oldukları da araştırmanın vurguladığı sonuçlar arasında.

Söz konusu araştırmanın Britanya’daki plak meraklılarının profilini işaret ettiğini hatırlatmakta fayda var. Geçtiğimiz Kasım ayında ABD’de yapılan benzer bir araştırmaya göre de plak alıcısı ana kitlenin 18-25 yaş arasındaki insanlar olduğu ortaya çıkmıştı. Merak edenler için araştırmanın sonuçlarına buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply