Plak üretiminde kuyruklar uzamaya başladı. Indie gruplar mağdur…

0 Posted by - 12 December 2017 - O OLDU BU OLDU

Yıllar sonra yeniden talep görmeye başlayan ve yeni çıkan albümlerin de kayıtsız kalamadığı plak tutkusu işin üretim kısmını zora sokmaya başladı.

En son 80’li yıllarda yenilenen ve çoğu CD/dijital dönemde hurdaya çıkan plak fabrikalarının bundan 4-5 yıl önce dişlilerini tekrar yağlamaya başlamasıyla hayata dönen plak piyasası artık talebe yetişemez hale geldi.

The Guardian‘ın gündeme taşıdığı habere göre plak üretiminin büyük kısmını gerçekleştiren Avrupa’da plak basım tesisleri ancak aylar sonrasına gün verebiliyor. Özellikle büyük müzik şirketlerinin de plak işine önem vermeye başlaması ve Ed Sheeran, Adele, Gallagher kardeşler gibi satışı yüksek isimlerin plak basmaya başlamasıyla, bugüne kadar ancak bağımsız grupların az miktardaki talebine karşılık veren basım tesisleri yoğunlukta zirveyi buldu.

20 yıldır plak bastıklarını ve son dönemde tam kapasite çalışmalarına rağmen birçok işi geri çevirmek zorunda kaldıkların söyleyen Jazzman Records kurucusu Gerald Short, büyük şirketlerin onbinlerle ölçülen siparişlerini karşılayabilmek için bağımsız isimlerin taleplerini 3-4 ay sonrasına ertelemek zorunda kaldıklarını ifade etti. Trunk Records’tan Jonny Trunk ise aynı konuyu gündeme taşıdı ve “Elinizde küçük küçük miktarlardaki farklı işler varken bir müzik şirketi gelip -20 bin tane Dire Straits basar mısın?- diye sorunca ona öncelik vermek zorunda kalıyoruz” diyerek yaşanan kapasite sıkıntısını gözler önüne serdi.

Avrupa’daki en büyük plak pazarlarından biri olan Birleşik Krallık’ta 2017 sonu itibariyle 4 milyonun üzerinde plak satılması bekleniyor. BPI (British Phonographic Industry) tarafından yapılan satış tahmininde en büyük payı ise 1,5 milyon adete ile ülkenin en büyük müzik zinciri HMV alıyor.

No comments

Leave a reply