Plak üretiminde yeni dönem kapıda

1 Posted by - 07 November 2016 - O OLDU BU OLDU

Son yıllarda tüm dünyada artan plak satışları, üretim yapan az sayıdaki tesisi zorlamaya başladı ve babadan kalma eski tesisleri yeni jenerasyon makinelerle desteklemenin vakti geldi.

En son 80’li yıllarda tasarlanan ve CD, internet falan derken on yıllardır fabrikalarda tozlanmaya bırakılan plak basım makineleri talebe yetişemez hale geldi ve kolları sıvayan mühendisler Hollanda menşeli Symcon gibi firmalara yeni sistemler tasarlamaya başladı.

plak-u%cc%88retimi-1

Avrupa Birliği tarafından da finansal anlamda desteklenen yeni buluş, plastik enjeksiyon sistemini kullanarak hem daha hızlı, hem de daha kaliteli plaklar üretilmesine olanak veriyor. Hazırlanan kalıpların arasındaki yivlere yüksek basınçlı plastik enjekte eden ve bu sayede daha yüksek bir ses kalitesi elde eden yeni makinelerin maliyet düşüren en önemli özelliği ise kalıpların aşınmaya uğramadan büyük miktarda üretim yapabilmesi.

Klasik sistem üretimde, kalıpların arasında sıkıştırılacak plastik 180 derecelik buharla yumuşatılıyor ve iki yönden uygulanan basınçla yivlerin plastiğe şekil vermesi sağlanıyordu. Bu yöntemle bir takım kalıp aşınmadan önce ancak 1500 – 2000 civarında plak üretebiliyor ve kaliteyi koruyabilmek için her defasında yeni kalıp üretmek maliyeti katlıyordu.

plak-u%cc%88retimi-2

Symcon yetkilisi Harm Theunisse’e göre yeni sistem sayesinde hem birim maliyeti düşecek, hem de ortalama 12-16 hafta arasında rafa konmaya hazır olan bir albüm artık 2 haftada satışa sürülebilecek.

İlgilenenler için haberle ilgili ayrıntılara buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply