Plak üretiminde yeni makineler devrede

1 Posted by - 08 December 2015 - O OLDU BU OLDU

Müziğin fiziki olarak dağıtılması ve arşivlenmesinde özellikle son 25 yıl boyunca tahtını CD’ye devreden plak, yeni jenerasyon basım makinelerinin devreye girmesiyle yükselişinin geçici bir moda olmadığının işaretlerini veriyor.

Sıkıştırılmış müzik dinlemek yerine analog kayıtları tercih eden insanların sayısının her geçen gün artması, onlarca yıldır atıl vaziyette kalmış plak basım tesislerini tekrar harekete geçirdi ve bir süre sonra, sayıları oldukça az olan bu fabrikalar talebe yetişemez hale geldi.

Bu soruna bir çare arayan mühendislik şirketlerinden birisi de, piyasada yer edinmeye oldukça hevesli olan Alman menşeli Newbilt Machinery. Yaklaşık 70 yıldır plak işiyle uğraşan Record Products of America (RPA) ile güçlerini birleştiren firma, yepyeni bir plak basım makinesi tasarladı. RPA satış müdürü Dan Hemperly’nin söylediğine göre bu yıl birçok plak şirketi yeni ürünleri ile ilgilendi ve sipariş verdi. Şirket henüz alıcıların isimlerini açıklamıyor ve yeni tesisler kurulup kapılar açıldıktan sonra kendilerinin tanıtmasını istiyor.

plak basım 1

Çok daha hızlı üretim yapmasına rağmen enerji ve malzeme tasarrufu yapan yeni makine temel olarak iki pres ile bir enjeksiyon makinesinden oluşuyor. Makinelerin tanesi $161.000 değerinde ve ilk müşterilerden bir tanesi de, tam altı tane satın alan Third Man Records.

Jack White’ın sahibi olduğu plak şirketi geçtiğimiz haftalarda Detroit’te yeni bir satış mağazası ve depolama tesis açmıştı. Aynı binada yaklaşık 1.000 metrekare büyüklüğünde bir alanı bu makinelere ayıran White, 2016’nın bahar aylarında ilk ürünlerini kapıdan çıkartmaya başlayacak.

No comments

Leave a reply