Popstar başladı gözümüz aydın

0 Posted by - 23 March 2013 - O OLDU BU OLDU

Para ve şöhret arayan çaresiz Türklerin çıktığı acımasızlık arenasına hoşgeldiniz. Yıl sonunda jüri ve yapımcılar daha zengin olacak, sizi gene kimse hatırlamayacak…

Popstar başladı, hayırlı olsun. Biri biter biri başlar. Maksat Türk milletine hizmet, herkes pop star olsun. Orhan baba “müzik sektörü çöktü” demiş. Ben hiç de öyle düşünmüyorum. Aksine daha da büyüdü gibi geliyor bana. Yalnız müzik sektörünün ileri gelenleri artık şarkılarını söylemek, beste yapmak, konser vermekle yetinmiyor. Müzisyenler için müzik artık boş zamanlarda uğraşılacak bir hobi. Onlar artık millete jüri olarak hizmet veriyor.
Milletçe bahanelere sığınmaya bayılırız. Almanlar yenilince biz de yenik sayıldık, sektör çökünce biz de jüri olduk. Bu çöküşle bizim hiç alakamız yok. Muhtemelen müzik sektörünü
dış mihraklar ya da adı sanı bilinmeyen bir takım münafık örgütler çökertti.

Eskisinden daha farklı, daha büyük, daha acımasız bir ekonomi artık müzik. Çalışanına eziyet eden gazino patronu, tehditle rakip firmadan sanatçı çalan plak firması sahibi, ünlü ettiği sanatçının iliğini kemiğini yıllarca sömüren patronlar menajerler, korsan CD, kaset basanlar falan bunlar hep pazar sabahı kahvaltıda izlediğimiz Türk filmlerindeki nahiflikler.
Eskiden sanatçılar çaresiz, umutsuz insanların derdine yazdıkları sözlerle deva olurdu. Popta, klasik müzikte, arabeskte, rock’ta on binlerce şarkı, beste, eser insanların umutsuzluğu, çaresizliği üzerine gider. Bazıları size “koy bir kadeh daha” dedirtir, bazıları en berbat anınızda sırtınızı sıvazlar, “boşver her şey düzelir, ayağa kalk” der.
Şimdi umutsuzluğumuz, çaresizliğimiz daha fazla para ediyor. Şarkıları dinlemekle yetinmemeliyiz. Televizyona çıkıp marifetlerimizi sergilemeli, sonra da hiç kimse olarak geldiğimiz yere geri dönmeliyiz. Müzik sektörü artık böyle.
Bugüne kadar popstar yarışmalarından çıkan ve pop star olan biri var mı? Benim geriye baktığımda tek gördüğüm, arenada aslanların parçaladığı kölelerden geriye kalanlar.
Yıl sonu geldiğinde jüri ve yapımcılar daha zengin olacak, sizi gene hiç kimse hatırlamayacak. Popstar ve tüm diğer şahane yetenek, ses, vokal, dans yarışmaları hayırlı olsun. Yeni sezonda da Allah müzik sektörümüzü korusun.

Mehmet Tez, 23 Mart 2013, Milliyet

1 Comment

  • Leyla 23 March 2013 - 21:02 Reply

    Hersey bir yana keske Popstar Alaturka olarak devam etseydi.O haliyle gayet guzel ve egitimli sesler dinleyebiliyorduk.Konservatuar ogrencisi yada mezunu,bir yerlerde sahne alan,turku barlarda soyleyen cok guzel sesli insanlar cikti.Ve o guzel seslerden 1.olsun yada olmasin bir kismini TRT havada kapti.Halen TRT Turk Sanat Muzigi korosunda soyluyorlar.Simdi yine o birbirinden detone,sarki soylemesini bilmeyen,onun bunun taklitcisi olan cok kotu popcu adaylarina mahkum kaldik.

  • Leave a reply