Portishead boykotçu cepheye katıldı: “İsrail suç işlemeye devam ettikçe biz yokuz”

2 Posted by - 22 May 2018 - O OLDU BU OLDU

2008’den bu yana albüm yapmayan ve 2014’ten bu yana turneye çıkmayan Bristol çıkışlı ekip bugün Facebook sayfasında kısa bir bildiri yayınladı ve İsrail’e karşı sürdürülen kültürel boykota katıldığını açıkladı.

“İsrail hükümeti Filistinlilere karşı işlediği suçları devam ettirdiği sürece, bu gaddarca işgale karşı barışçıl bir protesto olan kültürel boykotu destekleyeceğiz” ifadesini içeren açıklama ile birlikte olası bir konser programına İsrail’i dahil etmeyeceği anlaşılan Portishead bundan böyle BDS Hareketi‘nin bir parçası oldu.

Roger Waters, Brian Eno, Peter Gabriel ve Thurston Moore’un başını çektiği boykotçu hareket yakın geçmişte Bon Jovi, Nick Cave ve Radiohead gibi birçok ismi İsrail’e gitmemeleri konusunda uyaran açık mektuplar yayınladı ve taraflar arasında oldukça sert tartışmalar yaşandı. En son geçen yıl turne programına Tel Aviv’i dahil eden fakat tepkiler sonucu iptal eden Lorde, İsrail yanlısı grupların hedefine oturmuş ve Yeni Zelanda’lı müzisyen ağır hakaretler ile tehditlere maruz bırakılmıştı.

No comments

Leave a reply