PUSLU KITALAR ATLASI ÇİZGİ ROMAN OLDU

0 Posted by - 13 March 2015 - O OLDU BU OLDU

İhsan Oktay Anar’ın 1995 yılında yayınlanan ilk romanı “Puslu Kıtalar Atlası” İlban Ertem’in çizimleriyle çizgi roman oldu. “Puslu Kıtalar Atlası” bu yeni ve renkli formuyla, İletişim Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Puslu Kıtalar Atlası from iletişim yayınları on Vimeo.

Okuyucuyu, Uzun İhsan Efendi’nin dünya atlasında fantastik ve mistik bir yolculuğa çıkaran roman, İhsan Oktay Anar’ın en çok okunan ve ilgi gören eserlerinden biri. Kitabın çizgi roman uyarlamasını beş yıllık uzun bir çalışmanın ardından tamamlayan İlban Ertem, romanın aslına sadık kalmış ve bire bir uygulamış. Kitabın sonunda yer alan Mutfaktan – Meraklısına Notlar başlıklı bölümde “Puslu Kıtalar Atlası”nı çizmeye nasıl başladığını şu sözlerle anlatıyor:

“Puslu Kıtalar Atlası’nı ilk çıktığında okumuş ve çok sevmiştim, on iki sene sonra kitabı tekrar elime aldığımda ilk defa okuyormuşum gibi kaptırıp bir kez daha bitirdim. Büyüsü hâlâ aynı büyüydü… Görsel yanı çok kuvvetliydi, mizah dozu tam yerindeydi. Ne yaptığımın farkına varmadan (ne yapmağa kalkıştığımın farkına varsam yapar mıydım bilemiyorum…) öylesine bir kaç eskiz çizdim, kitap kımıldamaya başladı, daha da hoşuma gitti.

Romandan planlar çizmeye başladıkça kendimi kitabın içinde dolanır buldum. Okuduğumda aklıma düşen görüntüler kağıda yansımaya başladıkça işler ciddileşmeye başladı. Resimli romanı on iki yıl önce, yirmi yıl aralıksız çizmenin getirdiği bir usanmayla bırakmıştım… Artık resim, illüstrasyon, küçük heykeller yapıyordum rahatım iyiydi ama bir baktım ki yatıyorum, kalkıyorum kafamda kitaptan kokular, sahneler, fısıltılar var…

Baktım olmayacak; kitabın üzerinde ufak ufak çalışmaya başladım… Gidip İhsan Oktay Anar’la tanıştım ne yapmak istediğimi anlattım desturunu aldım… Eve döndüğümde masamın üzerinde çizilmeyi bekleyen okyanus büyüklüğünde bir roman vardı. Dehşet verici ama bir o kadar da keyifliydi…”

Kitabın bir kısmına şuradan göz atmak mümkün.

No comments

Leave a reply