Radiohead’e Roger Waters ve Thurston Moore imzalı İsrail mektubu

1 Posted by - 25 April 2017 - O OLDU BU OLDU

Şubat ayında turne programına Tel Aviv’i de dahil ettiğini duyuran Radiohead’a beklenen tepki iki ay sonra bir mektupla geldi.

Filistin sorunuyla ilgili tepkisini dile getiren birçok sanatçı farklı organizasyonlar altında on yıldan fazla süredir mücadele ediyor ve Britanya’da bu işe öncülük eden sivil toplum örgütlerinden birisi olan “Artists For Palestine UK”, dün yayınladığı bir açık mektupla Radiohead’i kararını bir daha gözden geçirmesi konusunda uyardı.

Grubun geçmişte destek verdiği Tibet’e destek ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin 50’inci yılı gibi etkinliklerinin de hatırlatıldığı metinde, “Sıra Filistinlilere geldiğinde niçin duruşunuzu değiştirdiniz?” sorusuna yer veriliyor. İsrail’in BM raportörlerinin de onayladığı ırkçı-ayrımcı (Apartheid) politikalar uyguladığı ve bu ülkede bir sanat etkinliğine katılarak ülke yönetiminin dünya kamuoyunun gözünde normalleştirilmemesi gerektiği de mektupta yer alan önemli uyarılar arasında.

Mektubun altına, aralarında Roger Waters, Thurston Moore, Young Fathers gibi müzisyenlerin de bulunduğu 50’den fazla sanatçı imza attı. Tam metni merak edenler için link burada.

Programda bir değişiklik olmazsa Radiohead 19 Temmuz’da Tel Aviv’de sahnede olacak. Grubun 2017 turne programına buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply