Radiohead’e telif suçlaması

0 Posted by - 16 May 2016 - O OLDU BU OLDU

Yeni albümü “A Moon Shaped Pool”u henüz bir hafta önce yayınlayan İngiliz ekip oldukça ciddi bir telif suçlamasıyla karşı karşıya.

Albümün işaret fişeği sayılabilecek ilk single “Burn The Witch”in klibinde kullanılan tema ve bazı karakterlerin, 1966, 67 ve 69’da BBC’de ekrana gelen “Trumptonshire Üçlemesi” adlı yapımdan alıntı olduğu iddia edildi.

Eseri stop motion tekniği ile yaklaşık 60 yıl önce yaratan ve şu anda 95 yaşında olan Gordon Murray’nin üvey oğlu William Mollet, benzerliği keşfeden ilk isim oldu ve The Daily Mail‘e verdiği röportajda, kendilerinin bu işten haberdar olmadıklarını ve ailenin, babalarının eserinin bu şekilde yozlaştırılmasından rahatsız olduğunu ifade etti.

Grubun kendilerinden izin alması gerektiğini söyleyen Mollet, şu anda bir sonraki adımda ne yapacaklarını hakkında karar vermek için görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Ailenin, Radiohead’e telif haklarının çiğnendiğini öne sürerek dava açması bekleniyor.

İşte Radiohead’in alıntı yapmakla suçlandığı, Virpi Kettu ve Chris Hopewell imzalı videosu ve Gordon Murray’nin 60 yıl önce yarattığı karakterler. İzleyin kararı siz verin.

No comments

Leave a reply