Rapor açıklandı: ABD müzik endüstrisinin bel kemiği konser gelirleri

2 Posted by - 09 June 2017 - O OLDU BU OLDU

PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) yayınladığı Global Reklam ve Medya Tahminleri raporu dünya müzik ekonomisinin merkezinde yer alan Amerika’nın durumunu rakamsal anlamda gözler önüne serdi. Oranlar dünyanın geri kalanına da ışık tutacak nitelikte.

İnsanların müzik satın almak yerine stream müzik platformlarına üyelik yaparak bir çeşit -kiralama- yoluna gittiği yeni düzende müzik şirketlerinin ve dolayısıyla müzik üreten insanların en büyük gelir kaynağı %43 ile konser biletlerinden elde edilen para oldu. Canlı gösterilere sponsor olan şirketlerin %12’lik katkısı da eklenirse, konser endüstrisinin ABD müzik gelirlerine katkısı %55’i buluyor.

Spotify, Apple Music, TIDAL ve Pandora gibi platformlar üzerinden sektöre aktarılan %18’lik pay ise ABD müzik endüstrisini besleyen üçüncü büyük kaynak oldu. Dijital olarak satın alınıp indirilen (iTunes vs.) müzik eserlerinin ve fiziksel satışların (plak, kaset, CD) %10’ar payla yer aldığı araştırmaya göre Amerikan müzik sektörünün şu anki büyüklüğü 17,2 milyar dolar.

abd müzik endüstrisi

2017’den 2021’e uzanan bir dönem için tahminlerde de bulunan raporun işaret ettiği bir başka konu ise son yıllarda sert bir çıkış yaşayan stream müzik sektörünün büyümeye devam edeceği ve şu an için ABD’de 3 milyar dolara denk düşen payın 2021’de 7,4 milyar dolar olacağı yönünde. Son dönemin bir başka yükselen yıldızı plak ise yükselişini ivme kaybederek de olsa sürdürecek fakat müzik şirketlerinin ABD’deki tesisleri yenilemesi veya yeni tesisler kurarak talebi karşılaması durumunda önü açık.

İlgilenenler için raporun tamamına buradan erişmek mümkün.

No comments

Leave a reply