Rapor açıklandı: Dünyada her 100 kişiden 45’i stream müzik tüketiyor

0 Posted by - 26 September 2017 - O OLDU BU OLDU

Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu (IFPI) Eylül raporunu yayımladı. Verilere göre kayıtlı müzik tüketiminde gelecek genç nüfusun elinde.

Londra merkezli kurumun IPSOS kanalıyla yaptırdığı araştırmanın sonuçlarına, dünyanın en büyük 13 müzik pazarından elde edilen veriler temel oluşturuyor. ABD, Birleşik Krallık, Avustralya, Almanya, Fransa, Kanada, Japonya, İsveç, İspanya, İtalya, Güney Kore, Brezilya ve Meksika’da anketin sorularını cevaplayan tüketicilerin verdiği cevaplata göre Eylül 2017 itibariyle global tüketicilerin %45’i (2016 rakamı %37) müziğe stream platformları üzerinden erişiyor. Ücretli üyelik yapanların %90’ı ise bu mecralara mobil telefonları üzerinden bağlanıyor.

13-15 yaş aralığındaki müzik dinleyicisinin fiziksel formatlarla bağının çok zayıf olduğunu ve %85’inin Spotify, Apple Music ve bunlar gibi stream platformlarını kullandığını söyleyen araştırmada, genel müzik dinleyicisinin %40’ının lisanssız müzik ürünlerine erişebildiği ve %35’inin de kaçak yollardan müzik indirerek dijital formatta depoladığı da ulaşılan bilgiler arasında.

Raporda değinilen başlıca sonuçlar şöyle:

* İnternet kullanıcıların %96’sı bir şekilde lisanslı müzik tüketiyor. (Stream müzik, stream video, Radyolar, fiziksel satışlar ve internetten müzik indirme…)

* İnternet kullanıcılarının %50’si son 6 ay içerisinde lisanslı müzik için para ödedi.

* İnternet kullanıcılarının %87’si radyo dinliyor. (%68 Kurumsal Radyolar, %35 İnternet radyoları)

* Müzik dinlemek için akıllı telefonları en çok kullanan ülke Meksika (%91), En az kullanan ise Japonya (%44).

* 13-15 yaş grubunda plak satın alma oranı %19.

* 13-15 yaş grubunda herhangi bir stream müzik platformuna şahsi üyelik oranı %33. Aile üyeliğinden yararlananlar ise %36.

* Youtube’u müzik dinlemek için en çok kullanan ülke %97 ile Meksika. En az kullanan ise %72 ile Japonya.

* Müzik dinlemek için Youtube kullanan insanların %76’sı zaten bildikleri müzikleri yeniden erişmek için siteye giriyor.

* İnternet kullanıcıları arasında lisanssız müzik indirip depolayanların oranı %35. (2016’da %30)

* İnternetten lisanssız müzik indirip depolayanların %53’ü 16-24 yaş aralığında.

Raporun tamamına göz atmak isteyenler için adres burada.

No comments

Leave a reply