Rapor: Almanlar 2018’de stream müzik dinledi, plak almayı azalttı

0 Posted by - 21 January 2019 - O OLDU BU OLDU

Avrupa’nın önemli müzik pazarlarından bir olan Almanya’da insanların stream müziğe akını sürüyor. Plağa olan talep ise uzun süre sonra ilk defa azalmaya başladı.

Ülkedeki müzik satışlarını kayıt altına alan Bundesverband Musikindustrie (BVMI) tarafından paylaşılan verilere göre Almanlar 2018’de 79,5 milyar defa stream platformlarından müzik dinleyerek bir önceki yıla göre %40’lık bir artış gerçekleştirdiler. Almanya genelinde ilk sıradaki tercih olan stream müziği ikinci sırada CD izledi fakat yıl boyunca 48,2 milyon adet satılan format, 2017’ye oranla %27 gerilemekten kurtulamadı. Tercihler sıralamasında üçüncü basamakta ise 49 milyon satın alma ile (7,5 milyon albüm, 41,5 milyon single) dijital indirmeler var.

– Helene Fischer, 2018’de beşinci defa Almanya’da en çok albüm satan isim oldu –

Alman müzik piyasasında en ilgi çeken verilerden bir tanesi de plak satışları oldu ve biten yılda sadece 3 milyon adet satabilen klasik format %7 gerilemiş olarak kayıtlara geçti.

Alman müzik piyasası ile ilgili bilgiler içeren raporun diğer ayrıntılarına Bundesverband Musikindustrie linkinden ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply