Rapor geldi: Albüm satışları düşmeye devam… Plak hala yükselen değer

0 Posted by - 05 October 2017 - O OLDU BU OLDU

İlk dokuz aylık rakamlar belli oldu. Albüm satışlarında düşüş sürüyor, fiziki satışlarda da durum farklı değil.

Nielsen Music tarafından açıklanan sektör verilerine göre dünya genelinde insanların müziğe erişim şekli hızla değişiyor ve artık albüm / Single satışları müzik şirketlerinin ana gelir kaynağı değil.

Fiziksel anlamda albüm satışları (CD, plak, vb.) bu yılın ilk 9 ayında, bir önceki aynı döneme göre %13,3 gerilerken, dijital ortamda ise gerileme %19,5’a ulaştı. Artış gösteren tek kalem %3,1 ile plak olurken, 2016’nın ilk dokuz ayında 9,07 milyon adet satılan analog format yılın bitimine 3 ay kala 9,35 milyon rakamına ulaşarak 2017 için öngörülen 10 milyon sınırını kolaylıkla aşacağını da ispatlamış oldu.

Rapora göre yılın ilk üç çeyreği boyunca plak formatında en çok talep gören albüm ise, 50’inci yılı nedeniyle tekrar basılan Beatles’ı “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”i. Albüm şu ana kadar 40 bin kopyanı üzerinde satıldı.

Geçen ay IFPI (Uluslararası Fonogram Endüstrisi Federasyonu) tarafından açıklanan bir araştırmada global bazda stream müzik dinleyen insanların oranı %45 olarak tahmin edilirken, Nielsen Music’in raporunda ise aynı oran %40.

*Kaynak: billboard.com

No comments

Leave a reply