RAY MANZAREK’E VEDA…

0 Posted by - 21 May 2013 - O OLDU BU OLDU

The Doors‘un Jim Morrison’dan sonra adını en iyi bildiğimiz, sıklıkla “bu grupta bir bas gitarcı yok ama sesi geliyor” minvalinde cümleler kurmamıza vesile olan rock tarihinin sayılı klavye üstatlarından Ray Manzarek 74 yaşındaydı.
Almanya’da safra yolları kanseri tedavisi gördüğü klinikte dün öğle saatlerinde hayata gözlerini yummuş Manzarek. Üzücü haber akşam saatlerinde duyuldu. Huzur içinde yatsın.

henry-diltz-photograph-the-doors-in-1969

Morrison’ın şiirleri ve Manzarek’in müzikal fikirleri ilk kez 1965’te buluşmuştu. Sonrasında John Densmore ve Robby Krieger’la The Doors’u oluşturan dört genç adam bir araya gelmiş 60’ların aydınlanma çağında önemli rol üstlenmişlerdi. Birkaç The Doors şarkısı eşliğinde kendisini anmak şart. Biz bunları seçtik, siz yanlarına sevdiğimiz birkaç The Doors şarkısını daha eklersiniz.

“Love Me Two Times” (1972 tarihli bu kayıtta şarkıyı Manzarek söylüyor)

“Light My Fire”ın Ed Sullivan Show’daki meşhur icrası

Bu da Manzarek, Densmore ve Krieger’in çeşitli solistlerle kaydettiği The Doors şarkılarından. Stone Temple Pilots’taki yerini Chester Bennington’a kaptıran Scott Weiland’la “Break On Through” çalınıp söyleniyor. İçimizden bir ses bu aralar ‘işsiz’ kalan Weiland’ın eğer Densmore ve Krieger Manzarek anısına bir konser ya da turne planlarsa vokale kesinlikle talip olacağını söylüyor.

Noktayı 1968 tarihli bu yarım saatlik “The Doors Live in Copenhagen” kaydıyla koyalım.

No comments

Leave a reply