Record Store Day yine bereketiyle geliyor!

0 Posted by - 04 March 2013 - O OLDU BU OLDU

Her yıl nisan ayının 3. cumartesi günü dünya çapında gerçekleştirilen Record Store Day, bu yıl da pek bereketli. 20 Nisan günü birçok bağımsız plak şirketi hiç duymadığınız parçaları, eski kayıtların yeni baskılarını ve daha nice güzelliği gün yüzüne çıkaracaklar.

Öncelikle söyleyelim Record Store Day kapsamında bu yıl bizi en çok heyecanlandıran kayıt, Stephen Malkmus’un Can’in “Ege Bamyasi”na getirdiği yeniden yorum. Malkmus, “Ege Bamyasi”nın 40. yılı şerefine Köln’de gerçekleştirdikleri performansta albümü baştan sona çalmıştı. (Meraklısı şuraya göz atsın)O performans 3500 adetle sınırlı yeşil plaklara basılacak. Kapağı da şöyle bir şey olacak.

Gelelim Record Store Day’in en mühim olayına. Record Store Day tarafından bu yıl bi’ nevi ‘ombudsman’lıkla onurlandırılan Jack White, White Stripes’ın 2003 çıkışlı “Elephant”ını 10. yılı şerefine yayınlayacak. “Seven Nation Army” ile açılan, içerisinde “I Just Don’t Know What to Do with Myself”, “The Hardest Button to Button”, “Ball and Biscuit” gibi hitler barındıran albüm çift plaklı bir versiyonuyla raflara düşecek.

O gün piyasaya çıkacak kayıtlar arasında, The Black Keys’den bir The Stooges cover’ı “No Fun”, Iron & Wine’ın iki yeni şarkı ihtiva eden single’ı ve Flaming Lips’in 97 çıkışlı efsane albümü “Zaireeka”nın plak formatında basılmış re-mastered bir versiyonu var. Foals da yeni albümü “Holy Fire”ı plak formatında yayınlayacak o gün. Record Store Day’in bir diğer ilgi çekici kaydı ise Geoff Barrow’lu Beak>’ten. Beak>, “O898” isimli bir parçalarını yanında Pink Floyd’un “Welcome to the Machine”ına getirdikleri yorumla birlikte yayınlayacak. Tüm bu isimlerin yanında Built to Spill’den Cream’e birçok isim Record Store Day’in katılımcısı olacak.

No comments

Leave a reply