Reklamsız Youtube videoları çok yakında…

0 Posted by - 29 September 2015 - O OLDU BU OLDU, TEKNOLOJİ

Yaklaşık iki yıldır ücretli üyelik seçeneği üzerinde çalışmalar yapan dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube, Nisan ayında deneme yayınına başladığı Music Key sistemini çok yakında hizmete sokmayı planlıyor.

Üyelerine reklamsız ve kesintisiz video izleme imkanı sağlayan ve muhtemelen Ekim ayının sonuna doğru kullanıma açılacak olan sistem başlangıç olarak aylık 10 dolar gibi bir ücretle pazarlanacak.

Daha önce video yükleyici üyelerini yeni anlaşma şartları hakkında uyaran Youtube yönetimi, geçtiğimiz hafta paylaşımcılara yeni bir yazı göndererek, reklamsız yayın kurallarını kabul etmelerini aksi takdirde videolarının yeni kurallar gereği ABD’de izlenemeyeceğini ve dolayısıyla da gelir elde edemeyeceklerini hatırlattı.

Yeni kuralların yakın gelecekte yükleyiciler lehine daha verimli bir hale geleceğini belirten şirket, Üç yıl önce mobil cihazlar için yapılan düzenlemeyi hatırlatarak, geçen yıl söz konusu izlenme rakamın bir önceki yıla göre iki kat arttığını da vurguladı.

Stream müzik piyasasında rekabetin kızışmasıyla birlikte, plak şirketleri ve yayıncı kuruluşlar arasında tartışılmaya başlanan iki ciro seçeneğinden biri, izlenme rakamına bağlı olarak elde edilen reklam gelirleri, diğeri ise paralı üyelik bedelleriydi. Başlangıçta ilk seçeneği tercih eden Spotify, Youtube ve Pandora gibi şirketler, sektöre aktarılan miktarın yetersiz kalması üzerine Tidal ve Apple Music gibi ücretli üyelik sistemine ağırlık veren piyasa oyuncularının baskısı ile karşılaştılar.

Dünya müzik piyasasına hakim olan Warner, Sony ve Universal gibi dev kurumların da ücretli üyelikten yana ısrarcı olması, mevcut yayın mecralarını da bu yönde çalışmalar yapmaya zorluyor.

No comments

Leave a reply