Rick Ross’a “Trump’ı tehdit” davası yolda

0 Posted by - 16 November 2016 - O OLDU BU OLDU

Amerikalı rapçinin yazdığı şarkı sözleri ABD gizli servisini harekete geçirdi ve müzik piyasasındaki otosansür konusu yeniden gündeme taşındı.

Geçen hafta sonuçlanan başkanlık seçimlerinde ipi göğüsleyip Beyaz Saray’ın yeni sakini olma hakkını kazanan Donald Trump’a gösterilen tepkiler bazen sınırı aşabiliyor ve Rick Ross’un geçen yıl John Legend ile birlikte seslendirdiği Free Enterprise adlı parça da bu -sınırı aşma- durumuna iyi bir örnek.

2015 tarihli Black Market adlı albümde yer alan şarkının seçimden hemen sonra gündeme alınmasının nedeni ise, Ross’un seçim sonuçları açıklandıktan hemen sonra şarkı için çekilen yeni klibi yayına vermesi.
donaldtrump
Parçanın soruşturmaya konu olan “Assassinate Trump like I’m Zimmerman, Now accept these words as they came from Eminem, Democratic Party sentenced to the pendulum, Killing them, I voted for Andre Benjamin.” şeklindeki sözlerini, artık Başkanlığı kesinleşen Trump’a açık tehdit olarak kabul eden ABD gizli servisi konunun soruşturulduğunu ve büyük ihtimalle mahmekeye intikal edeceğini açıkladı. Eğer savcılık davayı kabul ederse Ross, 5 yıla kadar hapis veya 250 bin dolar para cezası ile beş yıla kadar hak mahkumiyeti cezasıyla karşı karşıya kalacak.

Haberin duyulmasıyla ABD’de bazı satış noktaları da kendiliğinden harekete geçti ve potansiyel suç teşkil ettiğine inanılan albümün satışları, ülkenin en büyük perakende satış zinciri Wall Mart’ın raflarından kaldırıldı. Şarkıyı kataloğundan kaldırması için yoğun baskı alan Youtube ise çareyi videodaki “Trump” kelimesini (02:32) sansürlemekte buldu.

Konuyla ilgili konuşan 40 yaşındaki Ross ise, kendisinin bir söz yazarı ve şair olduğunu söyleyerek yaptığı işin de sanat olduğunu ve insanları şiddete yönlendirmediğini iddia etti.

Diğer dijital platformlarda hala erişime açık alan şarkının 9 Kasım sabahı yayına verilen videosu aşağıda.

No comments

Leave a reply