RIHANNA’DAN INDIANA’DAKİ TARTIŞMALI “DİN ÖZGÜRLÜĞÜ” YASASINA ELEŞTİRİ

0 Posted by - 08 April 2015 - O OLDU BU OLDU

Amerika’nın Indiana eyaletinde geçen ay kabul edilen bir yasa tüm ABD’de ve özellikle de müzik çevrelerinde büyük tepkiye yol açtı.

Yasaya göre, Indiana eyaletinde bulunan özel işletmeler dini inançlarını öne sürerek istemedikleri insanları müşteri olarak kabul etmeme hakkına sahip olacaklar.

Yasanın hedef aldığı ana kitlenin özellikle LGBT bireyler olduğunu iddia eden birçok ABD vatandaşı olayı protesto etti ve özellikle müzik camiasında birçok tanınmış isim yakında hayata geçecek uygulamaya sert tepki gösterdi.

İki gece önce oynanan Amerikan Kolej Basketbolu dörtlü finali için Indiana’ya giden Rihanna da kalanbalık bir gruba hitap ederek “Bu ayrımcı yasanın canı cehenneme, siz de bunu söyleyin! Çünkü biz de herkes gibi kendi hayatlarımızı yaşıyoruz” diye konuştu. Geçen hafta da Wilco, Miley Cyrus ve Cher olayı protesto eden konuşmalar yapmış ve başta Wilco olmak üzere bazı gruplar Indiana’da verecekleri konserleri iptal ettiklerini açıklamıştı.

Demonstrators gather to protest a controversial religious freedom bill in Indianapolis

Yasanın kabulü ile birlikte farklı eyaletlerdeki birçok üniversite, kar amacı gütmeyen kuruluş, özel işletme ve kamu kurumu Indiana eyaleti ile yapılacak her türlü ortaklığı ve yatırımı askıya aldıklarını açıkladılar. Ülke genelindeki yüzlerce kuruluş ise Indiana’ya seyahat etmeme kararı aldı.

Olaya büyük ilgi gösteren ABD basınında ise ayrımcı yasaya tepki gösteren birçok yazı yayınlandı ve ağırlıklı görüş yasanın arkasında, yaklaşan başkanlık seçimleri için pozisyon almaya çalışan muhafazakar Cumhuriyetçi Parti’nin olduğunu üzerine odaklandı.

Geçen hafta The New Yorker‘da çıkan Amy Davidson imzalı yazıya göre Cumhuriyetçi Parti, gelen tepkiler karşısında geri adım atmak zorunda kaldı ve hatta yasanın arkasındaki isim olarak bilinen Indiana Valisi Mike Pence, yasanın asla iddia edildiği gibi bir ayrımcılık düşünülerek yapılmadığını söyledi. Fakat Pence, ABC kanalında yayınlanan “This Week” programı yapımcısı George Stephanopoulos‘un ısrarla sorduğu, “Bu yasa Indiana’da bir çiçekçiye, hiç bir yasal yaptırımdan korkmadan, gay bir çifti dükkanından kovma hakkı veriyor mu?” sorusuna cevap vermekten kaçındı.

Konuya bir de bütün ABD eyaletleri açısından bakan The New York Times ise, benzer bir yasa tasarısının Arkansas Valisinin masasında da beklediğini ve Indiana tecrübesinin sırada bekleyen birçok eyalette domino etkisi yaratabileceğini belirtti.

Konuya ekonomik yönüyle bakan Indianapolis Star gazetesi de, yasayı geçiren valiye, “Bunu hemen düzeltin!” başlıklı bir çağrıda bulundu. Yasayı, Indiana’nın tarihindeki bir dönüm noktası olarak gören gazete imajlarının yerle bir olduğunu ve ekonomik olarak izole edileceklerini iddia etti. Yıllarca uğraşarak elde ettikleri her kazanımın bir anda tehlikeye girdiği ifade edilen yazıda, böyle bir yasanın uygulamada olduğu Indiana’ya hiç bir kaliteli işletme ve çalışanın gelmeyeceği de vurgulandı.

Konu halen ABD kamuoyunda yoğun olarak tartışılıyor ve sosyal medyada #BoycottIndiana hashtag’i ile görüş belirtilmeye devam ediliyor.

No comments

Leave a reply