Rock yıldızı!

0 Posted by - 13 February 2011 - O OLDU BU OLDU
tayyipica

Tayyipica (by Sezyum)

Rock pek kalmadı ama yıldızı bol. Hip hop’çılar, indie’ciler, popçular, türkücüler, oyuncular, yazarlar, gazeteciler, siyasetçiler, hatta New York Times’a göre bizim başbakan. Bugün artık herkes rock yıldızı…

Ben CHP’nin Kurultay’ını izlemeye Ankara’ya gittiğimde siyasetçileri gördüm. O anda karar verdim. Siyaset hizmetle değil rock ile ilgili. Çünkü amaç rock yıldızı olmak. Televizyondan ya da seçim sandığından görünmüyor belki ama durum bu. Salona anonsla gelip anonsla çıkandan, saha içinde her gördüğünün elini sıkana kadar bütün siyasetçiler rock yıldızıydı Ankara’da.

AKP, ABC, VYZ parti fark etmez, rock yıldızı rock yıldızıdır. Ya medya? Şimdi bana Okan Bayülgen ya da Cüneyt Özdemir’in rock yıldızı olmak istemediğini söyleyebilir misiniz?

Örnekleri siz çoğaltın. Oyuncular, mankenler, yazarlar çizerlerler, muhtelif popçular, türkücüler, afili darbukacılar, klarnetçiler, tumbacılar… Tek tek isim saymaya gerek yok. Yazsam yetişemem zaten o kadar çok rock yıldızını sıralamaya. Açın gazeteyi bakın, ilk sayfada gördüklerinizin hepsi, avukat, iş adamı, belediye başkanı, polis, asker hep rock yıldızı.

Futbolcular zaten rock yıldızı. Spor arabasını pembeye boyatıp İstinye Park’a giden biri “rock yıldızı” değilim dese inanır mısınız?

Yaptığınız iş mühim değil. Para da öyle… Hırsınız ve kocaman bir egonuz varsa siz de rock yıldızı olabilirsiniz.

Ama bakın rock yıldızlarımız normal insandır bizim.
Emre Aydın mesela. Tanıyorum dünyanın en mütevazı insanıdır.

Pentagram. Türkiye’nin en köklü ve en büyük rock/metal grubu. Çocuklar dünyanın en sakin, dost canlısı iyilik abidesi insanları. İşleri güçleri müzik. Kendi enstrümanları dışında bir şey düşünmezler. Otur bir çay iç beraber hemen anlarsın.

Mor ve Ötesi. Sokakta sıradan insan gibi yürüyüp gezerken görürsünüz onları. N’aber de muhabbet et. Ne koruması var, ne pembe arabası.
Yüksek Sadakat. İşleri güçleri müzik. Başka şey düşünmezler. Ego desen “O Ankara’da otobüslerin üstünde yazan şey mi?” diye yanıt verir.

Ogün Sanlısoy. Arkadaş canlısı, alçakgönüllü.
Sen kimsin demez, artistlik yapmaz. Aklıma gelenler bunlar.
Geçmişe gidelim.

Erkin Koray baba. O rock yıldızı değilse kim? Her şarkısından bir dizi çıktı. Ne yaptı limuzine mi bindi, özel uçağıyla Kıbrıs’a kumara mı gitti? Sadece şarkı söyledi.

Cem Karaca, Moğollar, eksikleri siz tamamlayın…

VH1’da yayımlanan belgeselde müzik yazarına soruyorlardı: “Neden rock yıldızları hep top modellerle çıkar?” Cevap basit: “Çünkü çıkabilirler. Nedeni bu”.

Neden rock yıldızları hep pahalı arabalarla gezer? Çünkü gezebilirler.

Rock yıldızları neden pahalı evlerde oturur? Çünkü oturabilirler.

Rock yıldızları böyledir. Bir şeyi neden yaptıklarının yanıtı o şeyi yapıp yapamayacaklarıyla ilgilidir. Bir şeyi yapabiliyorsa yapar. Rock yıldızı o…

Şimdi soruyorlar.
Neden başbakan başkanlık sistemine geçiyor? Çünkü geçebiliyor.

Neden alkol yönetmeliği çıkarıyor? Çünkü çıkarabiliyor.

Neden 24 yaş altına konseri festivali yasaklıyor? Çünkü yasaklayabiliyor.

Neden üçüncü köprüyü yapıyor? E çünkü yapabiliyor.

Neden heykel yıktırıyor? E çünkü yıktırabiliyor. Yık deyince yıkıyorlar.

O yüzden rock deyip geçmeyin. İnsanın zihnini açar rock. Ve rock yıldızı başbakanımız var diye hemen sevinmeden düşünmek lazım.

Çünkü New York Times birine boşu boşuna rock yıldızı demez.

Cümleten rock’n roll günler…

1 Comment

  • Tweets that mention Rock yıldızı!: — Topsy.com 13 February 2011 - 13:59 Reply

    […] This post was mentioned on Twitter by Ekim Deniz Özen, mehmet tez. mehmet tez said: Rock yıldızı!: http://t.co/YmzTKju […]

  • Leave a reply