Rock’n Roll yazısı

0 Posted by - 09 January 2011 - O OLDU BU OLDU
deep purple

Deep Purple Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile. Rock'n Roll burada pek başkaldırıyor gibi görünmüyor.

Kimi “Rock grubu Eurovision’a gider mi?” diye soruyor, kimi “Gençlik demek rock demektir” diyor. Hepsinin ortak fikri “Rock müzik muhaliftir, isyan eder, dünyayı değiştirmek ister”. Emin misiniz?

Kimi “Rock grubu Eurovision’a gider mi?” diye soruyor, kimi “Gençlik demek rock demektir” diyor. Hepsinin ortak fikri “Rock müzik muhaliftir, isyan eder, dünyayı değiştirmek ister”. Emin misiniz?

Metallica salata ve balık yemeyi seviyor. Konsere maaile özel uçaklarıyla gelip çaldıktan sonra Akdeniz’de kiraladıkları adaya dönüp bir sonraki konsere kadar denize giriyorlar.
Deep Purple, Medvedev ile Putin’in en sevdiği grup oldu. Paso Rusya’dalar. Kadehler kalkınca “Smoke on the Water” çalıyorlar.
The Doors birleşip biraz para yapalım diye turneye çıktı. Küçük bir eksikle, 1970’de ölen Jim Morrison hariç. Ama iyi para yaptılar… Geçen 10 yıl boyunca bir araya gelen onlarca rock grubunu saymıyorum, gerek yok. Çoğu Las Vegas’ta her akşam konsere çıkıyor.
U2’yu son gördüğümde Egemen Bağış ve Hayati Yazıcı’yla köprüyü geçiyordu.
Tindersticks geldi, konserde “Konuşmayın, gürültü oluyor, yoksa çalmam” dedi, herkes sustu.
Patti Smith İstanbul’a geldi, yasak öncesi geleceği gördü, konserinde sigara içirtmedi. İçeni dışarı çıkardılar. Dumandan rahatsız oluyor.
Rolling Stones içkiyi sigarayı her şeyi bıraktı, sağlıklı besleniyor, yoga yapıyor, anılarını yazıyor.
Joe-Lynn Turner (Rainbow) Türkiye’ye geldiğinde tanışmıştım. Bütün gece bana vitamin haplarından, sağlıklı yaşamdan bahsetti.
Guns N’ Roses tek kişi kaldı: Axl Rose. Botoksları yaptırıp konser veriyor. Buraya da geldi. Reina’ya götürdüler, çok sevdi.

Pearl Jam, işçi sınıfı çocuğu Bruce Springsteen ve daha nicesi bugün Başkan Obamacı… ABD başkanıyla, yani iktidarla aynı fikirlere sahipler.
Slash tivitırda gittiği restoranları yazıyor. Albüm çıkarmış, şahane çalmış, ne yazar?
Erkin Koray “MHP’liyim” dedi. MHP kaybedince ortadan kayboldu.
Barış Manço rahmetli, en son TRT’de çocuk programı yapıyordu. Çiller’in DYP’sinden siyasete atılmayı denedi, başaramadı.
Çağdaş rock’çılarımız da çok acayip…
Emre Aydın hep depresyonda. Karanlıklar, sensizlikler…
Gripin’i ne zaman görsem televizyonda, Ortaköy meydanında diz çöküp ağlıyor yağmurların altında perişan.
Yüksek Sadakat Eurovision’a gitti diye memnun mutlu. “Aykırı rock’çılar” Manga, Athena ve Mor ve Ötesi gibi.
“Rock dinleyelim. Asi müzik, başkaldırı…” diyorlar.
Kendimizi kandırmayalım. Bu gruplara da hiç kızmayalım, onları eleştirmeyelim. Rock çoktan, belki biz doğmadan bitti. Geriye olsa olsa hayali kaldı.
Bugün “İçinde elektro gitar olan müziklerin genel adı”dır rock. Hepsi bu…
O yüzden rock grubu her yere gider. “Gençlik demek rock demektir” falan, bunlar ezberlenmiş laflar, içi boşalmış kavramlar, gerçek değiller.
Rock kültürünü ilk günden bu yana en iyi izleyen dergi Rolling Stone’un kurucusu ve halen patronu Jann Wenner birkaç yıl önce New York’taki bir görüşmemizde şöyle demişti: “Rock’n roll eskiden dünyayı değiştirecek güce sahipti. Bugün artık eğlenceye dönüştü.”
Benden naçizane bir öneri: Gerçekten “başkaldırı, dünyayı değiştirme gücü” arayan, elektro gitar saplantısını bırakıp başka yerlere baksın.
İmza, eski bir rock’çı…

1 Comment

  • nilgun 09 January 2011 - 16:42 Reply

    :):)eski rockcı kim şimdi merak ettim:)

  • Leave a reply