Roger Waters uyarısını yaptı, Lana Del Rey İsrail konserinde kararlı

0 Posted by - 24 August 2018 - O OLDU BU OLDU

Müzik ve sanat dünyasında uzunca bir süredir tartışılan kültürel boykot meselesi yine bir İsrail konseri ile gündeme taşındı. Bu defa tartışmanın merkezindeki isim Lana Del Rey.

Eylül ayında gerçekleşecek olan Meteor Festival‘de sahneye çıkacak olan Lana Del Rey, etkinliğe katılacağını açıkladığı günden bu yana vazgeçmesi yönünde telkinler alıyor ve bu konuda daha önce de olduğu gibi Roger Waters öncülüğündeki BDS hareketi öne çıkıyor. Hafta başında tepkilere Twitter hesabı üzerinden cevap veren Lana Del Rey, bir konser verdiğinde bunun o bölge yönetiminin politikalarını desteklemek anlamına gelmediğini hatta bu prensibin kendi ülkesi olan ABD için bile geçerli olduğunu hatırlatarak sözlerine “Bazen uygulamaları bize ters gelen hatta can güvenliğinin bile zayıf yerlerde konser verebilir ama biz müzisyeniz ve hayatımızı yollarda olmaya adadık…” diye devam etti.

Dün oldukça yumuşak bir Facebook mesajıyla Amerikalı şarkıcıya cevap veren Roger Waters ise Filistin meselesinin bazı özel durumlar içerdiğini ve ortada temel bir insan hakları sorunu olduğunu yineleyerek, Nobel barış ödülü sahibi Güney Afrikalı din adamı Desmond Tutu’nun “Eğer bir adaletsizlik durumunda tarafsız kalmayı tercih ediyorsanız, zalim taraftan yana tavır alıyorsunuz demektir” sözlerini hatırlattı. İsrailli konser organizatörlerinin bu işler için çok yüksek miktarlarda ödeme yaptığını bildiğini söyleyen Waters mesajını, Lana Del Rey’i Filistinlileri de ziyaret etmeye ve onlarla vakit geçirmeye davet etti.

Son olarak önceki gün bir Instagram paylaşımı daha yapan Lana Del Ray ise konsere gideceğini yineledi fakat Roger Waters’ın önerisini de dikkate alarak Filistin bölgesini ziyaret edeceğini duyurdu.

6-8 Eylül tarihleri arasında İsrail’in Suriye ve Lübnan sınırına yakın bir bölge olan Lehavot HaBashan’da gerçekleşecek olan Meteor Festival’de Lana Del Rey’in yanı sıra A$AP Ferg, Flying Lotus, Kamasi Washington, Dj Koze, Mura Masa, Nina Kraviz, Pusha T, Soulwax, Erol Alkan ve Selda Bağcan & Boom Pam gibi onlarca isim sahne alacak. Festivalle ilgili bilgilere buradan ulaşmak mümkün.

No comments

Leave a reply